Tato akce již proběhla. Podívejte se na jiné blížící se akce.

Alternativa festival 2020: Intermezzo

13.11.2020 18:00 až 14.11.2020 23:59 Online

Hluk, intimita, chaos i minimalismus.

Tomáš Knoflíček
Kurátor, hudebník, promotér, autor několika klipů a zvukový experimentátor Tomáš Knoflíček je na poli experimentální hudby spjat především s formací Gurun Gurun (Home Normal, Silver Rocket), stále častěji si však nalézá cestu i k individuálním autorským počinům, jejichž logickým vyústěním je plánované debutové album Vaguely Delimited Targets. Čekejme semi-improvizované set mísící glitchové struktury, počítačové dekonstrukce s terénními nahrávkami a akustickými nástroji, mezi nimiž významné místo zaujímá psaltérium, ve středověku jeden z nejrozšířenějších hudebních nástrojů vůbec.

Sweeps 04 & Daniel Meier & J. Jirucha
Kolaborace šitá na míru festivalu v podání třech protagonistů dobře známým fanouškům české avantgardní a jazzové scény. Kytarista Sweeps 04 jakožto zástupce dronových stěn až s blackovými přesahy, oceňovaný trombonista a skladatel Jan Jirucha jakožto zástupce jazzové estetiky a  Daniel Meier, neúnavný houslista známý svým neotřelým přístupem a mnoha spoluprácemi napříč alternativní scénou.

Tábor
Rituálnost a omamnost středověkých ohňů z rukou sporadicky vystupující smečky členů a členek Or, Vole, Lvmen, Oswaldovi a MaVa. Kapela Tábor realizuje vlastní hudební vizi, která má kořeny v kapelách jako Three Mile Pilot, Velvet Underground, Jaye Jayle nebo v osmdesátkové československé scéně. Bohaté vrstevnaté zpěvy zapojují všechny členy a členky. Barokní drone punk nebo ambientní folk rock? Debutová deska Liebe vyšla v září na etablovaném labelu Stoned to Death a je téměř jisté že ve výročních žebříčcích zaujme přední místa.

Penumbra vortex
Penumbra Vortex je nový projekt v Praze usazeného slovenského muzikanta Daniela Kozlíka známého zejména z doom-sludgeového dua Möbius. Skrz Penumbra Vortex však zkoumá zejména minimalistické, ambientně-droneové krajiny v repetitivních, melancholických vlnách. Od vlivů Tima Heckera přes Death Prod nebo Johna Cage, atmosféra tomuto projektu skutečně nechybí. Stream z MeetFactory bude jedno z jeho vůbec prvních živých vystoupení.

REK featuring Štěpán Hruška
Matadoři českobudějovické scény se spojí s trumpetistou a improvizátorem Štěpánem Hruškou. Členy noisemathového duetu REK můžeme znát ze žánrově spřízněných uskupení Nuly, Depakine Chrono nebo Microvomit a především z proslulého podhoubí labelu NAAB. Zběsilá instrumentální jízda dostane na Alternativa 2020: Intermezzo doprovod pronikavé trubky absolventa Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a spoluzakladatele improkapely Pachuka. Neobyčejné spojení přístupů věští neočekávaný zážitek.

3C273
V sólovém hudební projektu slovenské, v Praze usazené skladatelky Moniky Kováčové stojí v jádru především hra na varhany. Jejich samplovaný zvuk je zachytáván ve smyčkách a tříštěný do nových podob, které v sobě pojí minimalistický přístup s průzkumem hranic sonických extrémů. Muzikantka tak splétá komplexní procesované harmonické textury s vrstvami samplů i ruchovými plochami či rytmem.

Ssnurssla
Brněnský promotér, DJ, propagátor field recordings a spoluzakladatel kolektivu AVA vystupující pod názvem Ssnurssla uzavře Alternativu 2020: Intermezzo hybridním DJ/live setem využívajícím raritní kazetové nahrávky a field recordings. Jeho dobrodružné dlouhé sety propojují současnou klubovou hudbu, komplexní a abstraktní rytmické struktury a introspektivní, beztížné, psychedelické pasáže. Závěr festivalu s knoflíkem hlasitosti otočeným doprava.

a dále Nusle Sound System, Ivan Palacký & Lucie Páchová & Elia Moretti & Mejla, Mango Object & Střed Světa