AMENRA, ENVY, JO QUAIL

23.9.2021 19:00 až 23:00 v MeetFactory

Ceremonie vymýtání zvukem destrukce i naděje

Legendární Amenra s sebou na turné bere japonské Envy. Schyluje se tak k temným, zvukově pohlcujícím mším, ale rovněž povznášejícímu zážitku.

Skutečný řev by měl bolet. Jelikož jde už o krajní vyjádření rozsápaného nitra, nezdrásá jen hrdlo, měl by prostupovat celým tělem. A tím mu ulevit a léčit. Kde je bolest, je i úleva. A belgičtí AMENRA toto ve svém neúprosném a pohlcujícím zvuku, který doprovází jejich extatické koncerty, nalezli.
Jak padající lavina robustní zvuk, v jehož všeobjímající intenzitě se dá ztratit, totiž posluchače dokáže doslova oddělit od těla a napomoci mu dosáhnout spirituální očisty. I proto se každá deska/mše Amenra obohacená římskou číslicí jmenuje „Mass“, i proto v roce 2005 založili Church of Ra, kolektiv několika spolupracujících umělců.
Přijít AMENRA na chuť však nemusí být vždy jednoduché i přesto, že legendy bahnité pomalé temnohudby (doom metal, post-metal/hardcore a sludge) vlastně opakovaně útočí osvědčenými zbraněmi, přičemž svůj recept efektivního hypno-minimalismu neustále vylepšují. Jenže u poslechu Amenra není podstatné mít naposloucháno, je důležité vnitřní rozpoložení a samozřejmě síla zvuku - hlasitost. Když se však potkáte ve správný okamžik, už není cesty zpět… Jejich masivní zvuk, v němž pracují s kontrasty klidných, tichých pasáží s čistým zpěvem a násilnými, burácejícími nástupy doplněných drásavým řevem, vás rozemele a na koncertech se sugestivní projekcí (příp. i věšením se na háky) uhrane. V naléhavosti a přímém zásahu posluchače Belgičané prostě nemíjí a furt jsou maximálně efektivní, neb když Belgičané hrábnou do strun, má to sílu, o čemž AMENRA tuzemské publikum pře-svědčili již několikrát.

Všechny fanoušky zajisté potěší, že výběr jejich doprovodu padl na japonské emo-legendy ENVY. Jedna z hudebně nejvlivnějšch post-hardcore/screamo kapel, co do své hudby brzy zaimplementovala post-rock, za dva roky oslaví 30 let. Koncertně bohatě zkušená (vč. mamutího Hellfestu) a dnes personálně obměněná šestice má na kontě vedle šesti alb a dalších nahrávek letošní skvělou desku “The Fallen Crimson”.

Roli na turné publikum uvítající byla nabídnuta mezinárodně uznávané skladatelce a virtuózce na violončelo JO QUAIL, která se bez žánrových bariér vydává do oblastí modern klasiky, post-rocku, metalu ale i elektronice. Není tak divu, že příští rok byla pozvána na věhlasný Roadburn festival.

AMENRA
www.youtube.com/watch?v=ZjHOLtudKpQ
www.youtube.com/watch?v=CD7bxyzFbC4
Live: https://www.youtube.com/watch?v=uZrFKD0553g
Live: www.youtube.com/watch?v=5l5yVBm2QF8

ENVY
https://youtu.be/p6uY5xG9nng
https://youtu.be/aahn28pkLwk
https://youtu.be/53H3rqHLEDw
live: https://youtu.be/EQA8HqHyfT4

JO QUAIL
https://youtu.be/DgJL5MwqbKg
https://youtu.be/iayPrkc_SCw
album: https://youtu.be/7kaOG7dQ6m0
https://youtu.be/ph7Vfm_otLo