Ana Roxanne + Delphine Dora
Klidné opojení. V Atriu se premiérově představí ambientní skladatelky Ana Roxanne a Delphine Dora
„Kouzelný zrcadlový svět pop ambientu,“ tak popsal tvorbu Any Roxanne deník The Guardian. Kalifornská hudebnice filipínského původu debutovala teprve v roce 2019, za krátkou dobu si ale její nenápadně eklektická hudba získala značné renomé. Její nahrávky se přitom dostaly na veřejnost tak trochu náhodou. EP ~~~ vzniklo jako školní projekt, o který se podělila s pár přáteli, a veřejné vydání vůbec nebylo v plánu. Důvodem bylo mimo jiné to, že Roxanne pojímala své skladby jako kódované vyjádření své intersexuální identity, kterou se rozhodla odhalit až po jejich vydání. Plnohodnotný debut Because of a Flower (Kranky, 2020) už ale toto téma řešil zcela otevřeně. S nadšenými recenzemi na serverech Pitchfork, Resident Advisor nebo The Quietus se Roxanne zařadila mezi nejvíce ceněná nová jména v žánru.
Její hudba je prostá, ale pestrá. Jemné plochy ze synťáků nebo varhan doplňují a střídají terénní nahrávky, baskytara nebo bicí automat. Ambientní smyčkování stojí po boku konkrétnějších instrumentálních meditací i naznačených písní a charismatický hlas, které by mohl hudbě zcela dominovat, přechází mezi hymnickými polohami a deklamací a často se úplně rozpouští do pozadí. Roxanne říká, že ji ovlivnily hindustánské zpěvy, devadesátkové R’n’B nebo katolická chorální tradice, navíc tu jsou evidentní paralely s japonskou „environmentální hudbou“, kankjó ongaku, nebo dream popem. Celek je přitom vždy nepřeplácaný, průzračně čistý. Skrývá jinotaje, ty ale pracují subtilně, jako když Roxanne sampluje archivní nahrávku hymnu Ave Maria, kde zpívá jeden z posledních kastrátských zpěváků. Je to hudba v mnoha smyslech andělská – a v bývalé kapli jí bude dobře.
Mimořádné bude i vystoupení Delphine Dory, při kterém využije francouzská zpěvačka a hráčka na klávesové nástroje místní varhany. Vedle majestátních, nebesky klidných ploch můžeme čekat i osobité lyrické polohy. Její tvorba je intuitivní – Dora je původně samouk, byť aktuálně studuje hudbu a zvuk postgraduálně – a přes rozsáhlé zkušenosti s improvizací mají její skladby blízko k písním. Respektive – k písním člověka, kterého formovala hudba Erika Satieho či Harolda Budda i klasických minimalistů. Nahrávku L'inattingible označila Julia Holter za jednu ze svých nejoblíbenějších z uplynulé dekády a nadšené ohlasy si získala i u serverů Mojo nebo The Quietus, o renomé její autorky jako improvizátorky a instrumentalistky pak vypovídají spolupráce se Susannou Wallumrød, Valentinou Magaletti, Andrewem Chalkem, nebo dokonce Wolf Eyes.
Pořádá Jednota.
Předprodej za 390,-
na místě za 450,-
Akce probíhá za podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hlavního města Prahy.