Tato akce již proběhla. Podívejte se na jiné blížící se akce.

Arnold Dreyblatt: Sólo pro kontrabas a elektroniku + Bubble Wrap Therapy + Kryštof Pátra

16.12.2023 19:30 v Punctum - Krásovka

Asociace MLOK & Punctum uvádí:

Arnold Dreyblatt /US/
Bubble Wrap Therapy /CZ/
Kryštof Pátra /CZ/

Arnold Dreyblatt: Sólo pro kontrabas a elektroniku

Arnold Dreyblatt (1953) je americký hudební skladatel a audiovizuální umělec nyní působící v Německu. Hudební skladbu studoval u La Monte Younga, Alvina Luciera a Pauline Oliveros a mediální umění u Steiny a Woodyho Vašulkových v Buffalu. Hráč na preparovaný elektrický kontrabas a preparovanou havajskou steel kytaru se věnuje převážně minimalismu, moderní vážné hudbě, experimentální hudbě a volné improvizaci. Důležitou roli v jeho tvorbě hraje preparace a experimentace se samotným nástrojem.
Dreyblatt se také věnuje interpretaci tvorby předchozí generace amerických minimalistů, kterou z univerza nekonečných dronů a meditačních ploch převedl do 20tónového ladění a rytmického, perkusivního a fyzického módu připomínajícího hudbu používanou jako prostředek uvedení tanečníka do mystického transu.
Kompozice Nodal Excitation pro preparovaný kontrabas vznikla v 70. letech a je jedním z Dreyblattových prvních výsledků experimentace s akustickými zvukovými instalacemi.
Dále zazní kompozice Transmissions z roku 2021, skladba pro ozvučený kontrabas preparovaný strunou a transduktorem v ladění „Dreyblatt Tuning System“ s použitím real-time audio procesing a softwaru.

https://www.dreyblatt.net/

Bubble Wrap Therapy

„Univerzální bublinková fólie pro tlumení otřesů během přepravy. Lze použít také jako výplňový materiál pro prázdný prostor uvnitř obalu.“ zdroj: eobaly.cz

Kytarista Jan Bára a hráč na syntezátor Jan Karhánek se setkávají v novém duu Bubble Wrap Therapy. Před vznikem dua spolu hráči již několikrát improvizovali a znovu je dohromady svedla touha na tyto zkušenosti navázat a detailněji prozkoumat možnosti, které vzniknou kombinací jejich nástrojů a povah.
Balancují na pomezí kompozice a volné improvizace. Jejich hudba je časovým obrazem, který se pozvolna promalovává od jemných obrysů až k zrnitým detailům. Jejich záměrem je obalit posluchače do zvukové obdoby bublinkové folie. Každý, kdo někdy s tímto materiálem pracoval, ví, že se to neobejde bez občasného zapraskání narušených bublin...

https://www.youtube.com/@jankarhanek

Kryštof Pátra

Je multiinstrumentalista žijíci v Brně a jeden z kurátorů koncertní série Wakushoppu uváděné v Punctu. Věnuje se volné improvizaci s hudebními i nehudebními nástroji. Pátra je součástí noisového dua Pátra/Švejnar, performativní noisecorové kapely Hotel Krása a dua Kurátorský výběr.

https://patrak.bandcamp.com/album/screaming-leaving

Arnold Dreyblatt vystoupí na vernisáži výstavy Součty a rozdíly (Gary Hill, Steina & Woody Vašulkovi) 12. prosince 2023 v Domě umění Brno.

Koncert v Praze připravily ve spolupráci Asociace Mlok a Punctum s podporou Goethe Institutu Praha.

Kurátorský výběr koncertu: Miloš Vojtěchovský, Helena Konvalinová, Radim Labuda