Tato akce již proběhla. Podívejte se na jiné blížící se akce.

Carl Stone + Gurun Gurun

15.4.2023 19:00 v Alfred ve dvoře / Motus

Zásadní a dávno zaslouženou premiéru v Česku absolvuje letos sedmdesátiletý skladatel Carl Stone. Byl pionýrem laptopové hudby dávno předtím, než někdo podobný termín použil, a jeho první počítačové kompozice pochází z dob, kdy se samotné pojetí laptopu vůbec definovalo (a ty stroje zdaleka nepřipomínaly současné notebooky). Než se začal Stone soustředit čistě na digitální prostředí, měl jazzrockovou kapelu se Stefanem Weissem (který se později proslavil pod rituálně industriálním aliasem Z’EV) nebo skládal převážně dronové kousky se syntezátorem Buchla a koláže za použití gramofonů a pásek, to už během studia kompozice na CalArts pod Mortonem Subotnickem a Jamesem Tenneym.

I v digitálním zvuku se věnoval perfekcionistickému vytěžení kolikrát velmi jednoduchých samplů a o dobrých dvacet let předběhl dobu, kdy se rozšířily subžánry jako glitch nebo plunderfonie, jejichž zakladatelem bez přehánění je. S unifikovaným zvukem laptopářů na přelomu milénia má ale pramálo společného, přestože i dnes používá programovací jazyk Max/MSP. Stoneův rukopis se dá rozdělit do dvou skupin: jednak meditativní pomalé skladby postavené často jen na jednom či dvou samplech, u kterých dochází k neustálému posuvu a sotva znatelným změnám, nebo pak ultra pestré a zábavné koláže, které zní jak obsah virtuálního koše na ploše, v němž všechny mp3 prošly digitální skartovačkou, načež jejich pomíchané zbytky Stone velmi důmyslně poskládá opět do písniček.

Carl Stone už mnoho let pendluje mezi západním pobřežím USA a Japonskem, kde učí na univerzitě a pochopitelně navázal spolupráce se spoustou místních hudebníků, za všechny jmenujme Otoma Yoshihideho, se kterým ho pojí i velmi příbuzná práce s gramofony. Je skladatelem, jehož význam snese srovnání se jmény jako Steve Reich nebo Charlemagne Palestine na straně jedné, zároveň jde o praotce zvuku, který jsme si asociovali se SND, Oval nebo vydavatelstvím Mille Plateaux. Naživo lze čekat mix jak jeho ambientnější polohy, tak i nezkrotného ohňostroje samplů.

https://rlsto.net
https://carlstone.bandcamp.com

Gurun Gurun podle vlastních slov “pronásledovali” Carla Stonea téměř na každé štaci během svého japonského turné, ale dostihnout se jim ho nakonec podaří až teď v Praze. Popravdě by se těžko hledal lépe padnoucí akt. Spřízněnost se Stonem je dána jednak afinitou k Japonsku a jednak láskou k organicky bujícímu zvuku, ke kterému přistupují s humorem i s objevitelskou radostí. Kvartet tvoří Jára Tarnovski, Ondřej Ježek, Tomáš Knoflíček a Federsel, přičemž každý z nich je osobnost s vlastní tvorbou a zajímavou historií.

http://gurunas.net
https://gurungurun.bandcamp.com

Pořádá Jednota.

Vstupenky za 400,- Kč na bit.ly/CarlStone.
Na místě pak za 500,- Kč.

https://jednota.space
https://alfredvedvore.cz

Akce probíhá za podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hlavního města Prahy.

Podobné akce