DARK TRANQUILLITY, MOONSPELL, WOLFHEART, HIRAES - Praha

1.11.2024 18:00 v MeetFactory

DARK TRANQUILLITY jedna z nejvlivnějších melodických deathových kapel, které vznikly ve Švédsku na počátku 90. let. Spolu s In Flames a At the Gates vytvořili nový výbušný subžánr, který kombinoval intenzitu death metalu, využíval progresivitu a zasazoval chytlavé, melodické linky dvou kytar. Postupem doby se tzv. gothenburgský death metal asocioval i s gotickými vlivy, groovy riffingem, elektronikou nebo zapojením čistých zpěvů a dostal se atmosféricky na úplně jinou úroveň.

DARK TRANQUILLITY trvale patří k nejpopulárnějším kapelám Evropy, které hrají po celém světě a které se svými alby šplhají na vrcholy prodejních i posluchačských žebříčků. V březnu 2020 si kapela prošla personálními změnami, kdy odešel zakládající kytarista Niklas Sundin. O deset dní později začala kapela nahrávat album a najala kytaristy Christophera Amotta a Johana Reinholdza, kteří s kapelou koncertovali od roku 2017. Aktuálně pracují na novém albu, které ponese název “Endtime Signals” a ke kterému kapely vydala první singl “The Last Imagination.”

"Tématicky se album zabývá tím, kam směřujeme, co se v nás skutečně a zásadně změnilo a jak se s tím vyrovnáváme. V poslední době je těžké najít tu jiskru pozitivity a celým albem se prolíná pocit smutku. Nejen ve smyslu truchlení nad tím, co jsme ztratili v osobní rovině, ale také nad tím, kam nás naše oběti dovedly. Zejména skladba "The Last Imagination" to dovádí do logického konce a hovoří o tom, co po sobě zanecháváme a jak těžké je pro nás pochopit, že náš význam nemusí být takový, jaký jsme si představovali,” popisuje kapela chystanou třináctou desku, která vyjde v srpnu.

Portugalští vlci MOONSPELL vznikli v roce 1992 a vydali 13 alb, kterými se nesmazatelně zapsali do povědomí evropské metalové scény – zejména dnes již legendárními alby „Wolfheart“ (1995) a „Irreligious“ (1996), které obsahovalo i jeden z největších hitů celých devadesátek - „Opium“.

MOONSPELL vedení charakteristickým hlasem Fernanda Ribeira do čtvrté dekády vstupují stále jako ambiciózní těleso, takže nehledíc na cokoli jiného než na svůj vlastní hudební vývoj několikrát obrátili svůj gothicmetalový sound - položený na základech deathu, doomu a blacku - naruby. Příkladem mohou být alba jako „Sin“, „The Butterfly Effect“ nebo „Extinct“.

Melodic death metaloví WOLFHEART jsou známí pro své ledové příběhy o severském dědictví a jsou uznávaní jako jedna z nejrychleji rostoucích kapel na mezinárodní melodic death metalové scéně. Svou nově vydanou deskou "King Of The North, pokračují ve svém mrazivém vyprávění o bitvách a triumfech, a každá skladba z alba vypráví jiný příběh finské mytologie.

Během pouhých dvou let si WOLFHEART upevnili svou pozici vydáním alba "Wolves of Karelia" (2020) a EP "Skull Soldiers" (2021), za což si vysloužili ocenění kritiků i fanoušků. Tato finská vlčí smečka vedená Tuomasem Saukkonenem je tak příslibem kvalitního severského „zimního“ metalu, charakteristickým svými originálními epickými melodiemi, neúprosnými, syrovými kytarovými riffy a dravým growlingovým vokálem.

Tuto “velkou trojku” doprovodí němečtí HIRAES, melodic death metalová formace s bývalými členy skupiny DAWN OF DISEASE a CRITICAL MESS. Do Prahy dovezou své druhé studiové album “Dormant” slibující brutální vokály zpěvačky Brit, a agresivní a přesto melodické kytarové riffy.