Tato akce již proběhla. Podívejte se na jiné blížící se akce.

Dawuna + YL Hooi + Silzedrek

7.11.2023 19:30 v Punctum - Krásovka

Jednota uvádí:

Je věčnou otázkou, kolik hudebních pokladů se ukrývá v nejzazších hlubinách internetu. Dawuna patří mezi ty nečetné, které se spontánně dostaly na povrch. Když newyorský hudebník Ian Mugerwa zveřejnil v roce 2020 album Glass Lit Dream, šlo o výstřel do tmy. Šťastným řízením osudu, nebo nevyhnutelně na základě svých kvalit, jak kdo chce, se ovšem nahrávka rychle dostala k těm správným lidem a o rok později už dostávala nadšené reference na Boomkatu i v The Guardianu. Dawuna si získal pozornost zcela osobitým přístupem k R&B, kdy se na jednu stranu nijak neštítí dramatu a emocí spojených s žánrem, na druhé využívá civilní, organickou produkci, která pracuje se strohými rytmy i bezmála ambientní vrstevnatostí. Jde o intimní experiment, kde hlubokou melancholií jen probleskují náznaky extáze. Vyznění může být erotické i religiózní, přízračné i všední. Rozjímavé, pomalé skladby inspirované soulem a gospelem se střídají s undergroundovými hity a všemu dominuje expresivní hlas suverénně střídající polohy. Art’n‘b.

https://dawuna.bandcamp.com/

YL Hooi, projekt Valyi Ying-Li Hooi, charakterizuje až nesnesitelně intenzivní melancholie. Jeho zvuk vychází podobně jako u dalších subjektů z melbournského okruhu kolem Carly dal Forno a HTRK z dubu a post-punku, ovšem v co nejvíce minimalistických a depresivních polohách. YL Hooi pracuje s v jádru písničkovými formami a staví na nenápadně groovy basových linkách, pod kterými se vše ostatní včetně texty rozpouští v nánosech reverbu. Houpavé pulzy s decentním rytmickým, analogově šramotivým pointováním vždy hypnotizují. Blažený ponor do přízračně prostorového zvuku, který statické formy a napůl deklamované fráze nabízejí, ale může kdykoli sklouznout do bezútěšnosti. YL Hooi má zatím na kontě jedinou nahrávku, kterou z hlubokého underground vytáhl předloňský reissue u labelu Efficient Space (ten má mimochodem na magicky zdrcující smutek patent). Zájem na Boomkatu a letošní účast na Le Guess Who? a zřejmě i Unsoundu ovšem naznačuje, že hlavní ohlasy projekt ještě může mít před sebou.

https://ylhooi.bandcamp.com/album/untitled-2

V rámci živého provedení doplní YL Hooi také Tarquin Manek, šedá eminence melbournské scény, který navíc vystoupí sólově jako Silzedrek. Manek vydával sólově na Blackest Ever Black a může být známý z projektů Tarcar (s Carlou dal Forno), Kallista Kult (Hooi a Sam Karmel z CS + Kreme) nebo F Ingers (Karmel, dal Forno). Silzedrek neopouští sféru temně uhrančivého dubu, ale je abstraktnější než zbytek téhle mikroscény. Nosný je překvapivě klarinet a těšit se můžeme i na romské a východoevropské folkové motivy, kterými se Manek obrací k zemím svých předků.

https://acolourfulstorm.com/track/gwens-pen

Akce probíhá za podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hlavního města Prahy.