Tato akce již proběhla. Podívejte se na jiné blížící se akce.

DBUK in Prague: Denver Broncos UK [usa] + spec guest: Stinka

27.2.2019 19:00 až 22:00 v Kaštan - Scéna Unijazzu

Denver Broncos U.K. nebo také zkráceně DBUK jsou zvláštní, lépe řečeno paradoxní kombo. Paradoxní tím, že je to uskupení jen příležitostné, ačkoliv jsou všichni jeho členové vlastně neustále pospolu. Munly Jay Munly, Rebecca Vera, Slim Cessna a Dwight Lord Pentacost, totiž tvoří čtyři šestiny legendární coloradské alt-country-punk-gospelové formace SLIM CESSNA’S AUTO CLUB. V Česku jsme měli šanci DBUK zažít naživo jen zcela náhodou, když to ve volném dni dovolil program turné SCAC. Tentokrát se DBUK do Prahy vracejí s plnou parádou – jako hlavní kapela v rámci svého vlastně vůbec prvního evropského turné, jímž zdejšímu publiku představují také vůbec první vydání své hudby na evropském trhu: hned dvojalbum Songs One Through Sixteen vyšlo jako 2LP a 2CD začátkem listopadu u legendární značky Glitterhouse a zrcadlí jejich podivuhodně jemný mix alternativního folku, country, a komorního gospelu v ryzí a dokonalé podobě. DBUK s novým albem vystoupí ve středu 27. února v klubu Kaštan na Praze 6. Večer otevře Stinka se svou skupinou a také s novým repertoárem.

Vstupenky za 260,– Kč jsou k dispozici na pokladně klubu Kaštan, dále pak na webových stránkách kastan.unijazz.cz nebo v předprodejní síti SMS ticket. Zbylé vstupenky budou v prodeji na místě v den koncertu za 300,– Kč.

kastan.unijazz.cz scrapesound.org

Denver Broncos UK jsou doma v Coloradu, tedy v Americe, ostatně Skalisté hory jsou jasně cítit z každé jejich písně. Avšak pro mnohé jejich neamerické fanoušky bývá zkratka U.K. na konci matoucí. Nepovažují ji často za součást názvu kapely a mylně dle ní skupinu považují za britskou, neb zkratka U.K. v angličtině běžně označuje United Kingdom, tedy Spojené království (Velké Británie a Sev. Irska). Jde však o další projev svérázného humoru principála Slima Cessny: V USA se totiž často stává, že zpravidla nějaká britská kapela musí pro tamní trh přijmout nějaký rozlišovací znak, když se zjistí, že v Americe skupina takového jména již existuje nebo existovala. Třebas neznámá či zapomenutá – dle tamního obchodního práva má na svůj název v uměleckém světě na území USA patent. A tak v Americe např. i takového George Michaela nepoznali v osmdesátých letech s duem Wham, nýbrž s Wham! U.K.; z dalších příkladů uveďme třeba The London Suede (Suede), The English Beat (The Beat), The Mission U.K., … a lišák Slim si z toho chtěl udělat legraci. Jakožto velký fanoušek amerického fotbalu za název zvolil název týmu svého srdce (Denver Broncos, ono to totiž také znamená ‘Denverští divocí koně’) a pro odlišení doplnil klasické U.K. – To ovšem netušil, že právě ten jeho domovský klub amerického fotbalu bude mít v Anglii(!) až nepochopitelně tak velkou skupinu příznivců, že i zde založí oficiální fanklub Denver Broncos U.K. a budou s tím zase jenom problémy.

Denver Broncos UK (tedy Slimovo komorní hudební uskupení) navíc dlouhá léta vystupovali opravdu sporadicky, nejenom v Evropě, kde by se jejich koncerty dali spočítat na prstech ruky (to, že Praha jejich vystoupení zažila během posledních pěti let hned dvakrát, považujeme za malý zázrak), ale také doma ve Státech, a o nějaké studiové nahrávce si jejich fanoušci mohli dlouho nechat jenom zdát.

V průběhu let se sice na různých kompilacích několik písní objevilo, například v rámci pocty Jacku Whiteovi v podobě alba Rockin' Legends Pay Tribute To Jack White, kde se DBBUK objevili spolu se jmény jako Wanda Jackson, Cyril Neville nebo Shooter Jennings, ale debutové album Songs One Through Eight vyšlo na domovském labelu SCACUNINCORPORATED až v roce 2015, ovšem pouze ve Státech.

Evropa se nahrávky dočkala teprve nyní, spolu s osmi dalšími zbrusu novými písněmi, v rámci dvojalba Songs One Through Sixteen. Nové písně jsou možná o něco přímočařejší a údernější, ale opět jde o velice decentní a skutečně propracovanou podobu dřevní americké hudby, která stejnou měrou odkazuje k časům Tecumseha a Dannyho Boona, neocenitelným dokumentárním nahrávkám Alana Lomaxe nebo gotické podobě country americany v podání Woven Hand nebo právě SCAC. Inu, bourbon není whisky a krev není voda.
scacunincorporated.com/dbuk

Písničkářka Hanka Lundiaková alias Stinka momentálně dokončuje své třetí album Neviňátko, pochopitelně za bedlivého dohledu producenta Ondřeje Ježka. Neviňátko bude prvním albem v aktuální sestavě kapely, kterou tvoří kytarista Martin Doležal a basista Ondřej Červený. Stinka zde, kromě tradičního akordeonu, hraje také na kytaru a mnoho dalších nástrojů. V Kaštanu skupina představí komplet nový repertoár ze zmiňovaného alba, jež vyjde několik týdnů poté a podle jejich slov se máme skutečně na co těšit: „Stinka je teď ještě upřímnější a zběsilejší a nebojí se vypustit démony do hlasitého rituálu.“
stinkamusic.com