DOOL + support

7.6.2024 18:00 v Modrá Vopice

Od roku 2015, kdy ve starém nizozemském přístavním městě Rotterdamu povstali z popela THE DEVIL'S BLOOD a ELLE BANDITA, zanechali DOOL na evropské darkrockové scéně svou pochmurnou stopu. Tito Holanďani hrající zlověstnou směs psychedelického, progresivního a post-rocku a doom metalu se objevili se zvukem, který připomíná jména jako Blue Öyster Cult, Sisters of Mercy, Ghost, the Sword a Sonic Youth.

Na konci minulého roku vydali záznam živáku “Visions of Summerland (Live at Arminius Church Rotterdam)”, které je obraznou zádušní mší jejich Summerland éře a úspěšnému stejnojmennému albu. Nyní se DOOL, jejichž jméno je odvozené od nizozemského slova označující putování, vydávají na novou cestu s novým albem. „The Shape of Fluidity“ vykazuje eklektickou, ale plynulou směs progresivního rocku, metalu a post-rocku, aniž by ztratilo chytlavost a dynamické pozadí, jimiž jsou DOOL známí.

„Vše plyne, nic nezůstává stejné. Život sám je v neustálém pohybu. Jak si udržet své já ve světě, který je tak neuvěřitelně náročný a agresivní ve všech svých vstupech? Abychom se v tomto oceánu možností a nejistot dokázali orientovat, musíme být tekutí jako voda - a smířit se s chaosem a pomíjivostí,“ tak popisují svou desku. „The Shape of Fluidity“, které má vyjít na jaře 2024, je o hledání sebe sama, plavání proti proudu a čelení světu čelem. Zároveň se texty zabývají příběhem zpěvačky Raven van Dorst, která se narodila jako intersexuál a jako kojenec byla chirurgicky donucena žít svůj život jako dívka. To platilo až do doby, než se před několika lety rozhodla vzít věci do vlastních rukou a získat zpět prostor, který jí byl odebrán.