zrušeno

Draconian / Nightfall

15.3.2021 19:00 až 23:00 v Black Pes Music Club

DRACONIAN jsou jednou z mála kapel, která už třetí desetiletí hrdě napíná plachty dnes už krapet přežilého archetypu doomových kapel „kráska a zvíře“. Jenže co naplat, když už i třetí desetiletí jim tato temnou romancí prodchnutá šablona s nádhernými zpěvy funguje. Mají totiž stále dost nápadů a především do nich pokaždé dokáží vlít silnou dávku emocí, aby své posluchače vtáhli do děje a tuto tradiční podobu žánru udrželi ve vitální kondici.
Jejich počátky sahají do května roku 1993, kdy část jejich sestavy pod ještě jiným názvem hrála death metal s blackovými prvky. Ale o sedm měsíců s příchodem zpěváka Anderse Jacobssona se jméno mění na Draconian a pozvolně dochází ke zpomalení a příklonu k temnějším, gotikou ovoněným tématům plných mystérií, která jim roku 2002 přihrála kontrakt s Napalm Records.
Za tu dobu jim u nich vyšlo šest alb, přičemž to sedmé, pojmenované „Under a Godless Veil“, vyjde v říjnu. I na něm se dle prvních dvou singlů pětice drží doom metalu, ale do své takřka dokonalé formy přidává např. post-rockovou melancholii a symfo podkres. Nechme se tedy překvapit, zda i nové desce bude dominovat snivá atmosféra s masivními kytarami, těžkými rytmy, smutnými melodiemi doprovázenými mužským growlem a okouzlujícími vokály Heike Langhans, nebo Švédi překvapí tak jako v prvním singlu. Jsme si však jisti, že fanoušci kapel jako Katatonia, My Dying Bride, Swallow the Sun, Amorphis ad. budou jejich epikou a temnou symbiózou žánrů opět učarováni.

Draconian na turné vyjedou s NIGHTFALL, jednou z nejsvatější trojice řeckých kapel reprezentované ještě Rotting Christ a SepticFlesh (však v revitalizované sestavě Nightfall tříme i bývalý SF bubeník Fotis). Ale NIGHTFALL mají jedno prvenství.
Tito Řekové byli prvním extrémním tělesem v zemi, které se upsalo do zahraničí a na počátku 90. let metalovému světu představilo tzv. středomořský zvuk, v němž se svérázně mísí melodický black/death a gotický doom/rock. Oživení NIGHTFALL s dvěma původními členy (Karadimas a Galiatsos) mají připraveno desáté album, o nějž - vč. vydání starých alb u Holy Records - zájem projevili Season of Mist. Těšme se.

A těšme se i proto, že koncert se vrací do jednoho legendárního „pražského“ klubu u vlakové zastávky. Odehrály se v něm desítky akcí, začínali jsme tu. Nezapomenutelný večer se uskuteční v klubu BLACK PES v Klánovicích!