Tato akce již proběhla. Podívejte se na jiné blížící se akce.

Harakiri for the Sky / Schammasch / Gaerea - Praha

28.1.2022 19:00 až 23:00 v Futurum Music Bar

HARAKIRI FOR THE SKY, které roku 2011 založilo tvůrčí duo MS a JJ spojené např. s projekty Karg nebo Anomalie, jsou jedněmi z nejvýraznějších představitelů post-blackmetalové vlny. Jestli v Americe mají Wolves In The Throne Room a Deafheaven, v Evropě to jsou právě tihle Rakušáci.
Ti dnes ve svém zvuku prvotní depresi a hysterické napětí už vyměnili za melodicky harmoničtější a náladami prosvětlenější polohy, ale plochy plné atmosfér naplněné temnými a zádumčivými tóny melancholie samozřejmě přetrvaly. Při poslechu posledního alba “Arson” se tak namísto psychiatrického oddělení umístěného v suterénu rakouského špitálu, jehož pacienty již nikdo roky nenavštěvuje, ocitáte v temném hvozdu pulzujícím zvukem nočního života kdesi ve Skandinávii. Ale namísto katatonického strnutí se vydáváte jeho svět osvětlený lunou probádat a objevovat nové formy, které vám doposud strachem z neznámého byly utajené. Produkčně skvěle ošetřená hudba tu bez jakékoli kýčovitosti vůbec neztrácí kouzlo a zklidněné atmosférické post-rockové plochy tu s blackovou ostrostí v sobě náladou nachází neuvěřitelné souznění, o čemž svědčí i řada oceňujících nominací (např. rakouská Grammy nebo Metal Hammer Award).
Výtečně zvoleným doprovodem nebe-obětujících jsou kreativní Švýcaři SCHAMMASCH, kteří momentálně patří mezi nejlepší moderní blackmetalové kapely. Se svými čtyřmi alby (z nichž první tři přinesly neomšelé koncepty plné hádanek) a jedním EP stále stoupají vzhůru. Nejen co do popularity, ale i hudebně, skladatelsky, ba dokonce i na podiu, kde se třemi kytarami a třemi zpěvy předvádí úchvatné a precizní výkony.
Jejich disharmoničtější black metal oplývá silnou ambientností a pohlcující atmosférou, která se vedle propastně temně tíživé dokáže přiblížit klidně i k post-kapelám jako Neurosis nebo Triptykon, ale nechybí ani občasná epičnost blízká Behemoth. V žádném případě však nesmíme opomenout avantgardnost a progresivitu Deatshpell Omega. Tento tajemný monument tak získává na nečekaných hudebních tvarech, které i při silné sugestivnosti neztrácí na agresi a síle.
Třetími v temném balíčku jsou GAEREA z Portugalska. Kapela opustivší stáj agilních Transcending Obscurity projezdila Evropu, navštívila Čínu, až si jich všimli Season Of Mist, kteří jim budou vydávat druhé album. Black metal Jihoevropanů sice ctí klasický zvuk, ale vstřebává hardcore/sludge tíhu, takže vás zvukově zavalí hutností a neurotičnem. Zároveň si nic nezadá s podmanivostí Mgla.