Tato akce již proběhla. Podívejte se na jiné blížící se akce.

Heilung, Gaahls Wyrd - Praha

12.11.2021 18:30 až 23:00 v Forum Karlín

Existovala hudba před pěti tisíciletími? Jak asi zněla? Odpověď vám dá šamanská družina HEILUNG, která k nám zavítá už na druhý samostatný koncert. Ten první byl beznadějně vyprodán několik měsíců před jeho konáním, takže tentokrát míří do Fóra Karlín.
HEILUNG vás přenesou do pravěku a svou zaříkávací hudbou dokáží zastavit i šíp v letu.

HEILUNG jsou… historie. Tato mnohočetná mezinárodní formace se posluchače všemi prostředky – rituální hudbou, archaickými nástroji, vizuálním konceptem i pódiovou prezentací, jež odpovídá pravěkému divadelnímu představení – snaží spojit s dobou před příchodem křesťanství, k syrové době bez politických ideologií. Jejich hudba přibližuje a odhaluje zvuk raně středověké severní Evropy, přesně severoevropské doby bronzové a železné až po vikingskou éru.
Pro dosažení autenticity HEILUNG ve svých mystických písních používají vše od tekoucí vody, chrastění lidských kostí, rekonstruovaných mečů a štítů z archeologických nálezů, bronzových kruhů a starých rámových bicí a jiných instrumentů. Texty zas obsahují originální přepisy z runových kamenů a zachovaných kopí, amuletů a dalších artefaktů a dále básně, které se zabývají historickými událostmi nebo jsou interpretacemi originálů, k čemuž hojně využívají výkladů velkých runologů jako Düwela nebo Heizmanna.
Pro konkrétní představu se blíže podívejme na jeden z jejich zhudebněných dávnověkých rituálů. Kompozice „Othan“ (odkaz viz níže) z posledního alba „Futha“ (jehož přípravy zabraly tři roky) je z těch, která se v kontextu HEILUNG může jevit jako píseň uvolňující. Ve vlčí mantře (lidé se kdysi při zaříkávání často uchylovali k přejímaní zvířecích zvuků) však obsahuje dávná bojová zaříkávání ze 7. st. př. n. l., která se pro nejvyššího severního boha Odina (vyjevuje se tu jako pán války) zpívala pod štíty pro požehnání a ochranu svých bojovníků, jež jako aktivní bojové kouzlo mělo mít i sílu zastavit šíp v letu.
HEILUNG v němčině znamená ‚léčení’ a soubor toto slovo vnímá jako jádro svého zvuku. Předpokládá se, že posluchač jejich někdy bouřlivou hudební cestu z úsvitu již zapomenutého věku opustí uklidněný a uvolněný. A to tribální hudba temně ambientních ploch a šamanských rytmů vedená zpěvy jak z jiného světa splňuje. Ne nadarmo se sami HEILUNG zovou termínem „ampflikovaná historie”. Přijďte si to sami prožít.

HEILUNG si přivezou speciálního hosta a též stájové kolegy GAAHLS WYRD, které vede ikonická bm-postava Gaahl. Ten na debutovém albu souboru přinesl vyspělý a rozmáchlý (black)metalový materiál pokrývající neuvěřitelně velké spektrum nálad, směrů a jeho hlasových poloh.

Čeká vás vzrušující večer plný mystérií a lahodné temnoty.

HEILUNG
video: https://youtu.be/64CACoHNBEI
live: https://youtu.be/QRg_8NNPTD8
live: https://youtu.be/2wy-W-pYlds
Othan: https://youtu.be/zzteYM2Xv0M

GAAHLS WYRD
https://youtu.be/WLWjjTKPevE