Tato akce již proběhla. Podívejte se na jiné blížící se akce.

HLUKOVÆ MYSTERIA 2020

18.9.2020 18:00 až 19.9.2020 23:00 v Antikvariát a klub Fiducia

ANTEZ je francouzský zvukový umělec a sochař, který improvizuje, vytváří zvukové instalace, spolupracuje s divadly, tanečníky i filmaři. Jeho aktuální projekt Continuum je skladbou pro tělesný pohyb, tření a rezonování bicích nástrojů. Antez zpočátku používal převážně činely, ale postupně začal využívat jakýkoli typ perkusivního objektu, který určoval další rozvijení projektu. Posluchač se může ponořit do intimity zvukové hmoty a oddat se obřadu rozvíjení zvuku od obtížně slyšitelných úrovní až po ultraintenzivní sekvence. Antez s polupracoval s hudebníky jako jsou Yann Gourdon, Seijiro Murayama, Tim Hodgkinson, Joris Ruhl nebo Jérôme Noëtingerer.

ASTRALAPITHECUS existuje od roku 2016 jako sólový projekt zvukového chuligána Pavla Gvozda, jehož tvorba se pohybuje mezi noisem, ambientem, industriálem a experimentální elektronikou. Gvozd figuruje v běloruském undergroundu nejen jako hudebník, ale také jako aktivista a pořadatel experimentálních koncertů od roku 2010. Byl mimo jiné členem drone-ambientního dua Noizov_Kov4eg. Na koncertech Astralapithecus kombinuje metodu volné improvizace s procesováním analogových přístrojů a pracuje také s hlasem a vlastním tělem.
https://astralapithecus.bandcamp.com/…ses
https://www.youtube.com/…pu8

BNSU - spojením sólových projektů hlasového ekvilibristy Kazehita Sekiho (SELF TOXICATION) a experimentujícího bubeníka Utku Tavila (BEEATSZ, ale též V V R N G D N G S ) se zrodila sonická příšera BNSU. Totálně nahlas, žádné na maximum neexistuje, aby nebylo být možné jít ještě dál..

BOUCHACÍ ŠROUBY - Enfant terrible toho nejšpinavějšího, co lze v Česku slyšet. Nekompromisní zvuk utváří originální, byť prapodivné nástroje jako basbalalajka, kosa, basběžka či rádio. Jejich texty si budete přeříkávat v hodinách nejtěžšího zoufalství, jako jsou rodinné oslavy (Babička Věra), smrt (Chípnem!) či turistické výlety (Hotel v prdeli). Ojedinělý posluchačský zážitek zaručen. Znepřátelí si i vás? Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande!

https://bandzone.cz/bouchacisrouby?at=info

DJ ZVĚROKVARK vznikl původně jako sólový projekt Daniela Tkadlčíka, který je známý především z legendárních Zabloudil(a) a v posledních letech rovněž z freeimprovizačního tria Naše Ano. Ústředním materiálem jsou terénní nahrávky tuzemského ptactva, které jsou manipulovány Tkadlčíkovým obvyklým nástrojem – syntezátorem Korg. Výsledkem je neobvyklý mix přírodního a umělého zvukového dění, který je na hony vzdálený obvyklému kýči, jejž field recodings tohoto druhu často pomáhají konstruovat. Zvěrokvarkovi ptáci mají blíže k Hitchcockovi než k venkovské idylce. V současné etapě se projekt rozšířil o tanečnici na multimediální duo.
https://soundcloud.com/…tum

FIXATEUR EXTERNE - musique concréte with DIY instruments and Sound-poetry.
Ü! UAI! Sound-poetic, meta-linguistic, traces: (S)experimental impro-vision, word pictures, sound layers, dream shards, opening microdimensions… Vibrations, Sensitive Waves, Post-Vibrations …, dream-shards (comma),… Ü! Ű from panyiga ü!
Sound Poetry & performance art as well with effects and loops, from homemade musical instruments to traditional folk instruments (zither, cowbell) that he played on a special shamanic way (with horse tooth and bones).
They will perform this festival as a duo: Rovar17 makes some problems and loops, Zopan puts his thoughts into a microphone(s).

FRISK - Hudba kapely Frisk připomíná vyloupení úhledné půjčovny kánoí. Někdo to nedělní říční místo vypáčil, vykradl, roztřískal, rozflákal. Stromky na břehu zlámané, zámek vysekaný sekyrou, všechny kánoe břichem vzhůru a děravé, úvazní sloupek vzpříčený, prkna pryč z vrutů – a mezi tím kusy pádel, kýble, lodní sedátka a mycí houby.
Bloumáš mezi rozházenými a rozkopanými zvuky, třískami melodií, kolem vyvrácených rytmů a vzdychů, nebezpečným tichem: každé vykradené místo je tak nepříjemné a tak přitažlivé. Chceš odsud vypadnout – ale nepadáš! A pak – tady, kde všechno připomíná všechno a někde je možná schovaný zloděj – zaslechneš neslýchanou křehkou písničku (dokonce s půlkou refrénu). Ztuhneš a najednou nevíš, jestli jsi netečný říční host, zloděj, majitel říčních lázní, neúspěšný melancholický hlídač nebo bezdomovec naštvaný na půlku světa. Písnička hraje, nic není jednoznačné a svět je plný polehčujících okolností.
http://frisk.band/

KAREL BRAUN AND BLACK MAGIC je formálně mladý sólový projekt, který hudbu prolíná s poezií. Karel Braun studoval ve škole čar a kouzel, kde pronikl do tajů bílé magie. Byl však sveden černým řemeslem. Stal se falešným guruem a začal plést lidem hlavy. Pomocí konspiračních teorií, ezoterických pseudovznešených povídaček, díky hypnóze, hlukové hudbě a hlavně poezii, která je spíše zaříkáváním, svádí hledače pravdy a duchovna na scestí.

KEN GANFIELD – v Praze usazený americký nadšenec do modulárních syntezátorů, člen Pražského improvizačního orchestru a The Mond odehraje v rámci festivalu dva koncerty, jeden v duu s v Berlíně usazeným bubeníkem Utku Tavilem (V V R N G D N G S), se kterým se poprvé setká teprve v Ostravě, druhý s freejazzovým fenoménem Frisk, se kterým už zboural festivaly Hear Me! a Alternativa.

HOSPITAL BRUT – noiseový blitzkrieg, který možná nepřežiješ bez následků, ale budeš šťastný. Členové Sklo, At Bona Fide, Swimming Sloth, Korobushka records a zakladatel Hlukové sekce included.

KURWS - V hudbě Kurws můžeme slyšet prvky post punku, no wave, krautrocku apod., skupina ovšem unikátním způsobem kombinuje improvizaci s nazkoušeným repertoárem. Ve svých aktivitách stále stojí na principech DIY. Za 10 let existence kapely mají za sebou Kurws desítky koncertů doslova po celé Evropě (včetně hraní na festivalu Primavera nebo účasti na release party posledního alba The Ex), jejich loňské ruské turné je zavedlo až do Vladivostoku.

MASÁŽ - Dlouho plánovaný projekt Čerta, Michala (Gride) a Ivana Boreše vznikl někdy v roce 2013. Nejprve kapela nazkoušela a následně nahrála první píseň jako bonus na připravované split LP Gride / Sidetracked . Díky využití masážní metličky propletené mezi strunami akustické kytary si vysloužila název Masáž a nakonec se podle ní i kapela pojmenovala.
Nadšení z první nahrávky inspirovalo k další aktivitě a následovaly další: první album Kvok! a split LP se spřízněnou Massolou.
https://madmusickcz.bandcamp.com/…018
https://bandzone.cz/…saz

TOMÁŠ KNOFLÍČEK - jeho místo je především v rámci kolektivu Gurun Gurun. Samostatně vystupuje spíše výjimečně, což lze přikládat i tomu, že navzdory jeho smyslu pro řád a harmonii nad jeho hudebními aktivitami dávno převzaly moc zvukově nevyzpytatelné přístroje.


DAVID PETRÁŠ se zabývá poslechem a nahráváním zvuku v terénu, zejména v okrajových a průmyslových oblastech měst. Jeho práce se specificky zaměřuje na technické zásahy do krajiny a vztah mezi akustickým prostředím a jeho obyvateli. Zvukové záznamy využívá jako výchozí materiál při tvorbě audiovizuálních projektů, prezentovaných ve formě videa, instalací a intervencí do veřejného prostoru. Od roku 2017 se věnuje mapování lokální mytologii na Novomlýnských nádržích na Moravě, výsledkem čeho je série prací pod názvem “Přenosy”.
[Svou tvorbu prezentoval v Akusmata Sound Gallery v Helsinkách, MIMstuudio v Talinu, na festivalech SONIX, FAKTOR K. a Ztichlé budovy v Brně. Studoval obor Multimediální kompozice (Janáčkova akademie múzických umění v Brně) a je spoluorganizátorem multižánrového festivalu RUINY na Slovensku.]

DAVE PHILLIPS se na scéně pohybuje více než 25 let, objevil se na více než 190 nahrávkách, odehrál kolem 500 koncertů ve 40 zemích.
Rituální protestní hudba, zvukový aktivismus, humanismus. skladba, audio umění, psychoakustika, experimentální hluk, musique concrète, performance. hlas, mikrofony, objekty, elektronika, terénní nahrávky, video. Na scéně od r. 1987, spoluzakladatel Fear of God, zmiňovaných vedle Napalm Death a Extreme Noise Terror (aktuálně má tedy s těmito formacemi společnou především neskutečnou intenzitu!), zastoupený svými nahrávkami na 150 albech, švýcarský sonický mág Dave Philips.

Na festivalu odehraje Dave Phillips dva koncerty, v pátek field recordings, v sobotu live action.

PURGIST Dawid Kowalski už 15 let spojuje vlivy industriální hudby, radikálního harsh noise s tradičněji pojatou elektronickou hudbou. Výsledek je žánrově nesnadno jednoznačně zařaditelný. Kromě Polska odehrál více jak 100 koncertů také v Rusku, Evropě, USA a v Japonsku.
https://purgist.bandcamp.com

O RECHE MODO - za názvem O Reche Modo se skrývá v Praze usazený francouzský hudebník Romano Krzych, kterého lze označit za ryzího zvukového extremistu. Kromě saxofonu využívá elektronické ruchy, mixpultové vazby, zkreslený vokál či diktafonové nahrávky a všechno, co dělá, dokáže převrátit tak, aby každá investice byla předem zabitá a každý deficit maximálně zúročen. Hlavní tvůrčí tajemství Romana Krzycha spočívá v tom, že nikdy nepustí, co se mu už dávno rozpadlo pod rukama. Příležitostně organizuje koncerty a provozuje Rádio Nuda, v němž kombinuje pouštění nahrávek s živou zvukovou improvizací.
https://orechemodo.bandcamp.com
https://www.youtube.com/watch?v=ueCUHOIiXJA

SÄKKIKANGAS - Martin Režný hrává v ještě tajnějších kapelách a vytváří hudbu pro rozhlas a divadlo. Jeho živá vystoupení jsou ranou do současné nálady, kombinuje elektroniku a hlas, terénní nahrávky a rytmy, hluk a ticho. Säkkikangas skrz masku nejen divoce plivá a chrlí, ale také popadne jakousi vrzavou záplatu z chuchvalce krabicového hluku někam před sebe.
https://mrtinrenskkikangas.bandcamp.com/

SEDEM MINÚT STRACHU – kultovní noisecore band založený 2012, nekompromisní rachot s pilou místo kytary a zpěvákem utrženým z řetězu. Přes stovku odehraných koncertů nejen v Evropě, ale i v Severní Americe, Japonsku a Jižní Korei. Téměř 80 nahrávek po celém světě. „Kto vydal najviac splitiek, samostatných albumov a zničil najviac ušných bubienkov na Slovensku? To títo chlapci. 7 minút v ich názve nemajú len tak zo srandy. Vážne hrajú 7 minút. Viac nemôžu, pretože by to nikto neprežil." 100% improvizace, bez přípravy.
https://sedemminutstrachu.bandcamp.com/

a další...