Tato akce již proběhla. Podívejte se na jiné blížící se akce.

Hypnodrone Ensemble + otay:onii + uœrhe

2.5.2023 20:00 v Underdogs

Polyrytmický space rock Hypnodrone Ensemble je i přes proměnlivé a často extenzivní obsazení duchovním dítětem dvojice Aidan Baker (mj. Nadja) a Eric Quach (thisquietarmy). Troje bicí svádí k představám o rytmické divočině, ale tvorba skupiny je podobně jako většina personálně spřízněných projektů víc o hypnotickém ponoru. Přesto tu rozšířená rytmická sekce není zbytečně. Její rolí je dodávat důraz a pestrost hudbě, která přes krautrockové a dronové kořeny vycházející od Can a akčnějších projektů Tonyho Conrada protíná celou historii těchto žánrů a nabízí posluchači podmanivou, introspektivní jízdu skrz vlastní psyché – vtahující živý rituál.

https://hypnodroneensemble.bandcamp.com

Lane Shi aka otay:onii je po mnoha stránkách krásně rozpolcená, a to geograficky (mezi Šanghají a New Yorkem), v návaznosti na to kulturně (běžně používá ve své tvorbě čínštinu i angličtinu), ale hlavně ve svém projevu. Není ji cizí křehké písničkářství (které jí přineslo přirovnání ke zpěvačkám, jako třeba Joanna Newsom nebo Beth Gibbons), ale vždy ho nabourává neočekávanými, často až brutálně extrémními momenty. Je jako lykantrop, u kterého nikdy nevíte, kdy přijde úplněk. Zrovna tak v jádru jejích skladeb najdete sice pop, ale ráda ho konfrontuje s noisem, experimentální elektronikou i čímkoliv jiným. Přestože je její doménou hlavně vokál – znát jí můžete jako zpěvačku artových pankáčů Dent nebo Elizabeth Colour Wheel, kteří zajímavě propojují doom, shoegaze i postpunk –, je i multidisciplinární umělkyní s mnoha zkušenostmi. Letos bude mít dokonce tři různá vystoupení na festivalu Roadburn.

https://otayonii.bandcamp.com

Pražský projekt uœrhe se pohybuje na periferiích zvuku. Elektroakustická hudba tvořená terénními nahrávkami, páskovými smyčkami a lehkou elektronickou manipulací je postavená především na ochotě naslouchat a nacházet kouzlo tam, kde většina slyší pouze všednost. Jeho podobně nenápadný label phncrs právě vydal kompilaci i se jmény, která se v lokálním kontextu ostudně málo vyskytují.

https://uoerhe.bandcamp.com
https://phncrs.bandcamp.com


Pořádá Jednota.

Vstupenky za 350 Kč na bit.ly/hypnodrone-ensemble-otayonii
Na místě pak za 400 Kč.

https://jednota.space
https://underdogsprague.org


Akce probíhá za podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hlavního města Prahy.