Jednota Neratov: Supersilent, Xiu Xiu, Moin, 3Phaz, SIMM, Svarte Greiner a další
Začalo to v Soulkostele, pokračovalo na Kalvárii a v Polomu — a letos Jednota naváže 23. září 2023 koncertní událostí v Neratově. Jedinečné místo, pečlivá dramaturgie, potenciál nezapomenutelného večera (a noci).
SUPERSILENT
„Nikdy společně nezkouší a nikdy se mezi sebou nebaví o hudbě,“ píše domovský label Rune Grammofon. Norské trio Supersilent si za pětadvacet let vybudovalo mytickou auru výjimečnosti, která stojí na instrumentální zručnosti, improvizátorském porozumění a charismatickém výrazu, ale také na ochotě naplno využívat aktuální technologické možnosti. Trojice stálých členů – Arve Henriksen, Helge Sten a Ståle Storløkken – má na kontě desítky projektů na špičce jazzové, experimentální i rockové scény, jejich živý dialog v Supersilent ale stojí mimo kategorie. Jemná ambientní zvukomalba se přelévá do členitých hlukových poryvů, ty se rozpadají do podivně rytmizovaných záseků a únikovou cestu nabídnou třeba překvapivé androgynní vokály – a pak znovu, jinak, vždy nečekaně a vždy magicky. Dohromady jsme viděli tisíce koncertů. Supersilent pro několik z nás patří mezi ty vůbec nejlepší.
XIU XIU
Ignore Grief, říkají titulem své nejnovější desky kalifornští Xiu Xiu. A představují hudbu, která žal doslova zhmotňuje. Je to příjemné? Ne. Má to v sobě hloubku, jaké je nemožné odporovat? Rozhodně. Aktuálně trio (Jamie Stewart, Angela Seo a někdejší bubeník Devo David Kendrick) se vrací do Evropy a my si nemohli nechat ujít příležitost představit je v kulisách akce, jaká se k jejich hudbě náramně hodí. Hudba Xiu Xiu má vibe pokojíčkových vizionářů. Je proměnlivá, většinou nervní (a právě tím přitažlivá), kapela kolem sebe nenuceně shlukuje armády spolupracovníků a spolupracovnic. A hlavně vždy působí autenticky, a tedy se jen těžko omrzí.
MOIN
Když Joe Andrews a Tom Halstead vydali v roce 2012 svoji první nahrávku jako Moin na splitu s Petem Swansonem, bylo je možné vnímat jako postpunkový vedlejší projekt k jejich industriálně dubovým Raime. Britská elektronická scéna, zformovaná mimo jiné okolo labelu Blackest Ever Black, intenzivně čerpala inspiraci z post-punku osmdesátých let a Moin představovali rub tohoto přístupu se svým kytarovými zvukem následujícím postupy elektronické hudby.
Charakter Moin jako vedlejšího projektu se změnil nejpozději v roce 2021, kdy duo doplnila bubenice Valentina Magalleti. V tomto složení vydali za skvělého kritického přijetí zatím dvě alba Moot! a Paste, přičemž na obou je citelný inspirační posun z postpunku osmdesátých let k posthardcoru let devadesátých. Evidentní je inspirace legendárními Slint, namísto emotivních vokálů ale Moin pracují s opakujícími se vokálními samply, namísto katarzních gradací nabízí subtilně budovaný trans. Moin ukazují, jak může znít dospělý pos-hardcore, který místo toho, aby se zavřel do žánrového skanzenu, poslouchal posledních deset let industriální techno a dub.
3PHAZ
Anonymní káhirský producent 3Phaz si důrazně řekl o pozornost hned debutem Three Phase. Na jedné straně u něj stojí rytmická a melodická inspirace egyptskými žánry shaabi a jeho novější elektronickou odnoží mahraganat, na druhé důkladná znalost globální stylů od techna přes gabber po footwork.
Jásavá energie z káhirských slumů je tak přetavena do něčeho sevřenějšího, komplexnějšího a temnějšího. Není náhodou, že se 3Phaz okamžitě zařadil mezi stálice elitních evropských festivalů. V rámci českého debutu v Neratově představí letošní album Ends Meet vydané na sublabelu Souk ceněné značky Discrepant, které potvrzuje, že patří spolu se Zulim a Abadirem zcela zaslouženě mezi nejsilnější jména stále výraznější egyptské scény. Čekejte uhrančivé melodie, komplexní synkopace a hlavně nekompromisní tlak.
SIMM
Italský producent a muzikant Eraldo Bernocchi od počátku osmdesátých let nelenil a byl průkopníkem v mnoha oblastech, takže i kondenzovaný výčet jeho aktivit vydá na slohovou práci. Počátky spjaté s industriální scénou a projektem Sigillum S zastínila později hojnost spoluprací tak rozdílných jako třeba ambientní instalace s Haroldem Buddem a Robinem Guthriem na straně jedné nebo surové remixy a projekty s Ephel Duath, Bong Ra či Zu na straně druhé.
Někde uprostřed pak byl Bernocchiho projev založený na těžkotonážním dubu (což dnes vysvětluje i časté hostování Flowdana), překvapivých, avšak ne příliš rozlámaných beatech a neurotických plochách, zvuk aliasu SIMM hodně dluží masivnosti Scorn. Je s velkým podivem, že u nás Bernocchi dosud nikdy nebyl, užijte si tedy dávno dlužnou premiéru.
SVARTE GREINER
Norský skladatel Erik K. Skodvin aka Svarte Greiner se k nám po mnoha letech vrací se sólovým vystoupením. Pečlivý kurátor vlastního labelu Miasmah, jinak také polovina Deaf Center a třetina B/B/S (spolu s Andreou Belfim a Aidanem Bakerem), začal být v poslední době aktivní i na poli soundtracků a hudby k výtvarným instalacím. Skodvin je mistr ve vyvolávání utajených i zapovězených zvuků z každého nástroje a svoji fúzi ambientu, konkrétní hudby a terénních nahrávek na počátku s oblibou škatulkoval jako akustický doom.
AMELIE SIBA
Od bedroompopových balad k nezaměnitelné autorské výpovědi. Amelie Siba stihla za čtyři roky své tvorby ujít mimořádnou cestu. Indierockové songy možná odrážejí současnou podobu americké písničkářské scény, zároveň však hledají cestu sobě vlastní. Siba propojuje s lehkostí devadesátkovou přímočarost s křehkou otevřeností tolik typickou pro její generaci.
V nynější konstelaci věnované poslední desce Gently Double A (Day After Records) zahraje v duu s kytaristou a producentem Kryštofem Kříčkem (také známým jako Haru či z projektu Fyield). Okolo Amelie Siby se točí pozornost široké česko-slovenské hudební obce, vyhrála i všechny tři hlavní tuzemské hudební ceny. O to víc si vážíme, že přijala pozvání na Jednotu Neratov: na místo, který její hudbě dá prostor a další zaslouženou ozvěnu.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie nabízí nejen naprosto unikátní prostředí, ale i mimořádný příběh památky, která vstala z mrtvých.
Vstupenky budou k dostání v několika cenových vlnách, ta aktuální – nejvýhodnější je aktuálně v prodeji za 790 korun. Informace o ubytování a dalších praktických otázkách budeme sdílet brzy.
Pořádá Jednota.
Akce probíhá za podpory Ministerstva kultury ČR.