Lankum

20.9.2024 19:00 v ARCHA+

Truchlení i vysvobození v irském folku

„Go dig my grave/Both wide and deep/Place a marble stone/At my head and feet“ otevírá zneklidňujícím hlasem Radie Peat loňskou desku False Lankum. Tradiční folková píseň dostává v podání dublinské kapely meditativní až apokalyptický rozměr a soustředí se na prožitek paralyzujícího smutku. Zbytek čtvrté studiové nahrávky Lankum se ale nese i v duchu osvobození a smíření – tradiční nástroje a nadčasové příběhy se potkávají s dronem a poklidnými harmoniemi. Heartnoize přiváží irskou folkovou čtveřici 20. září 2024 do prostor ARCHA+.

False Lankum (Rough Trade) je sedmdesátiminutová nahrávka koncipovaná jako 12 vzájemně propojených skladeb čerpajících z původních hudebních postupů, ale i klasického písničkářství. Akustické nástroje jako housle, akordeon, kytara nebo irské loketní dudy vytváří spolu s vokály propracované harmonie a zvukové stěny. Čtyřčlenná kapela tak zužitkovala svoje mnohaleté působení na scéně, během kterého experimentovala s možnostmi folku, sbírala na irském venkově tradiční písně a hrála si s jejich formou.

Emoce sdílené napříč generacemi dostávají v podání Lankum současnou podobu a na ploše desky plynule přechází mezi momenty hlubokého žalu i vnitřního klidu a společně tvoří hudbu, která je tradiční o novátorská zároveň. Album False Lankum bylo nominováno na cenu Mercury a objevilo se v mnoha žebříčcích nejlepších desek roku 2023, v magazínu The Guardian nebo The Quietus dokonce na prvním místě.

Vstupenky na stání za 590 Kč jsou k dispozici v síti Goout. Koncert pořádá agentura Heartnoize Promotion ve spolupráci s ARCHA+.

https://lankumdublin.com/
https://lankum.ffm.to/falselankum
https://www.youtube.com/watch?v=qhqpQiXnFx0