more eaze + Line Gate
Tématem druhého Sonitu v roce 2025 bude paměť: jak vzpomínky nebo formativní hudební zkušenosti jen neskladovat, ale udržovat je neustále v pohybu. Svou sólovou premiéru v Praze (a také v Punctu) bude mít původem texaská experimentální producentka More Eaze, která se spletitými cestami vrací ke svým kořenům v tradičním country a americaně. Doplní ji projekt Line Gate, kde Michal Vaľko prozkoumává psychoakustický potenciál původem středověkého nástroje, niněry. V obou případech (byť s rozdílnými timelines) jde o poutavý dialog mezi starým a novým, tradičními a moderními postupy.
more eaze (US)
V uplynulém roce jste nemohli nahrávky More Eaze, které se objevily ve výročních žebříčcích od Pitchforku po Wire, minout. Původem texaská experimentální producentka a houslistka More Eaze se proslavila s ambientní skladatelkou Claire Rousay a společně pomocí kapesních nahrávek, kde byly slyšet field recordings každodenního života a přátelství, definovaly emo-ambient. Hudba More Eaze – roztroušená u labelů jako OOH-sounds, Orange Milk nebo Thrill Jockey – je ale daleko rozmanitější. Stylově sahá od rané folktronicy (Accidental Prizes, 2015) přes digitální ambient (Oneiric, 2022) a auto-tuneové balady (Songs Of Luv+H8, 2023) až po glitch noise (Night of Fire vydané jako ---__--____, 2024). V posledních letech se vrací ke svým folkovým kořenům, kdy hrávala v tradičních countryových kapelách: jejím hlavním nástrojem se vedle houslí stala pedal steel kytara, s níž prozkoumává existenciální hloubky i kosmické výšiny žánru americana. V Punctu bude hrát materiál především z minimalistického alba Lacuna And Parlor (Mondoj), které je napsané pro malý ansámbl a vedle pedal steel kytary tu zní také cello a housle. Hlavním motivem Lacuna and Parlor je paměť a přepisování vzpomínek, ale také ukazuje, jak všechny svoje předchozí verze a rozdílné životní (v případě More Eaze taky hudební) fáze integrovat do jednoho celku.
Line Gate (CZ)
Jestli existuje něco jako scéna New Weird Europe, kde se folkové postupy taví do moderních forem, niněrista Michal Vaľko alias Line Gate je její součástí. Původem středověký nástroj využívá k táhlým droneovým plochám a využívá jeho psychoakustické kapacity – na albech jako Apex (2020) nebo Trap (2023) pro důležitý slovenský label mappa niněrové drones doplňuje zmodulovaným zpěvem beze slov, až obě stopy splývají a jsou jedna od druhé nerozeznatelné. Line Gate navazuje na sofistikované, monumentální plochy Éliane Radigue nebo Pauline Oliveros, zároveň se dá vzhledem k využití niněry mluvit i o příbuznosti s bujarým dronem francouzského kolektivu La Nòvia. Jednoduché motivy se ve zdánlivě nekonečných opakováních, variacích a prolínáních mění v monolit, zvukové vlny po desítkách minut zaplavují vědomí.