Tato akce již proběhla. Podívejte se na jiné blížící se akce.

Nox Sonituum #2: David Toop & Ania Psenitsnikova + ATŌMI + Martini & Windisch + AVA + XION

16.11.2023 20:30 v Punctum - Krásovka

AVA & Punctum & XION uvádějí:

Na povedený celovečerní program Nox Sonituum se Sugai Kenem a spol. navážeme nočním pásmem s koncertní a poslechově-spací částí, kde se opět zaměříme na ambientní a abstraktní hudbu. Představí se improvizující hledači nových zvuků Daniele Martini s Franziskou Windisch, precizní ambientní producent ATŌMI a především performance Hidden Body legendárního experimentátora Davida Toopa a multidisciplinární umělkyně Anii Psenitsnikovy. O provedení nocí se pak postarají kolektivy AVA a XION.

Projekt Hidden Body představuje ženský pohled na nekropolitiku. V až přízračné hudbě se prolínají ruské a ukrajinské ukolébavky, které doprovázejí subtilní syntetické i organické zvuky. Rozjímavá performance pracuje s videem, fotografiemi a dalšími médii a důležitou roli hraje tanec. Autory konceptu jsou estonská výtvarná umělkyně, tanečnice a hudebnice Ania Psenitsnikova, která se zaměřuje především na improvizaci a tanec butó, a David Toop, mimořádně vlivná osobnost nespoutané hudby posledních 50 let. Tento renesanční člověk má na kontě zvláštní elektronické experimenty, spolupráce s lidmi od Briana Ena po Thurstona Moora a nahrávky amazonských šamanských zpěvů, ale také několik knih (třeba o hip-hopu z roku 1984).

https://aniapsenitsnikova.wordpress.com/
https://davidtoopblog.com/

Lorenzo Setti je na jednu stranu profesionál, který vystupoval jako bubeník s několika kapelami a jako producent skládá soundtracky k filmům či instalacím. Kromě toho ovšem tvoří pozoruhodnou vlastní hudbu jako ATŌMI. To, co zachycuje jeho debut Little Floating Oracles, je vlastně ambient bez přívlastků: nádherné meditativní plochy, které jsou dostatečně variabilní a bohaté na to, aby nepůsobily základně, ale zároveň nepotřebují experimentovat, protože si vystačí se silnými melodickými nápady a precizním provedením. Občas problesknou beaty, občas glitche nebo náznaky hluku, jádrem jsou ale vždy magické zvukové krajiny.

https://atomi.bandcamp.com/album/little-floating-oracles

Setkání Daniele Martiniho s Franziskou Windisch patří k těm šťastným. Saxofon, jehož zvuk je bez zábran deformován, a laptop společně vytvářejí členité, neklidné elektronické sekvence. Jejich hudba se plynule přelévá mezi bortivými výboji na hraně hluku, hravým glitchováním a lyrickými pasážemi s nezkresleným saxofonem. Teoreticky nepřístupná hudba je v jejich podání příjemně intuitivní, ať už půjde naživo víc o nepřímočaré meditace nebo řezavou elektroniku.

https://www.youtube.com/watch?v=fRiuIdrXfBI

Sonitus je nepravidelná nežánrová série prostoru Punctum.

Upozorňujeme, že počet míst na přespávací části je velmi omezený.

Akce probíhá za podpory Ministerstva kultury ČR.