Tato akce již proběhla. Podívejte se na jiné blížící se akce.

Pan American (us) + Bryan Eubanks & Xavier Lopez (us/fr) + Anabatic Winds (cz)

24.8.2022 19:30 až 23:00 v Punctum - Krásovka

Jednota uvádí:

Mark Nelson stál u zrodu Labradford, kapely zásadní samy o sobě, ale zásadní taky pro vývoj žánru post-rocku. Jejich debut z roku 1993 je rovněž první deskou vydanou ikonickým labelem Kranky. Vzácně vyrovnaná diskografie končí v neurčité hibernaci a vedlejšími projekty všech členů. Mark Nelson už během jejich aktivního období stvořil svůj alias Pan American, kde nejdřív zkoumal elektroničtější tvorbu (i spolu s hosty z Low), ale během let se jeho zvuk oklikou přes ambient zase vrátil k akustičtější a melancholičtější poloze. Aktuální letošní album The Patience Fader (tradičně na Kranky) je toho krásnou ukázkou. Je na čase, aby se tahle zásadní postava hudby devadesátých a nultých let poprvé představila naživo českému publiku.

https://panamerican.bandcamp.com

Xavier Lopez a Bryan Eubanks se pohybují na poli současné improvizované, komponované, a především experimentální hudby s důrazem na elektronické nástroje. Společně vydali nahrávku Natural Realms, kterou v Praze představí, a také interpretovali skladbu Wave/Forming (Astrum), kterou napsala oceňovaná skladatelka Catherine Lamb. V obou případech Eubanks a Lopez pracují s náročnými koncepty založenými na rozsáhlých znalostech hudební teorie, akustiky i syntezátorů – v prvním případě jde o harmonické interakce dvou různých vlastnoručně postavených synťáků v prostoru, ve druhém je kompozice založená na harmonických frekvencích náhodné zpětné vazby, které utvářejí generativní rytmy –, daří se jim ovšem tyto ideje prezentovat přístupně a organicky. Pointilistické i táhlé pulzy se pomalu rozvíjejí v rozsáhlých, spíš jen tušených strukturách, kde je možné vychutnávat si krásné analogové témbry a ponořit se do toku zvuku.

https://xavierlopez.bandcamp.com/album/natural-realms

Anabatic Winds jsou novým projektem vzešlým z konstantních improvizačních sedánků v /-\ Anabázi. Trio ve složení saxofon (Bōhal), basa (Fissile známý též z Dreare) a software (Zlom) vzdáleně připomene tvorbu Kilimanjaro Darkjazz Ensemble / Mount Fuji Doomjazz Corporation v rozvolněnějším pojetí.

https://sdbs.cz/artists/fissile
https://sdbs.cz/artists/zlom

Předprodej za 300,-: https://bit.ly/pan-american-punctum
Na místě: 350,-

Jednota tentokrát: ][, Cáry mlhy, Heartnoize Promotion, Letmo Productions, Marast Music, Naše koncerty

Akce probíhá za podpory Ministerstva kultury ČR.