Tato akce již proběhla. Podívejte se na jiné blížící se akce.

Phurpa [ru] + Vū & XMTR [it/de]

15.4.2020 18:30 až 23:30 v Hól

Phurpa je ruské trio praktikující rituální hudbu tradice Bön, nejstaršího předbuddhistického náboženství Tibetu, s využitím ceremoniálních nástrojů a speciální tantrické techniky hrdelního zpěvu.

Zakládající člen Alexei Tegin se věnoval současné a industriální muzice na Cardinal Art Factory v Moskvě a v polovině 90. let tamtéž zahájil své experimenty s tradiční a rituální hudbou, přičemž zásadní pro něj bylo osobní setkání s několika zpívajícími mistry této spirituální odnože (pre)buddhismu. Phurpa samotná pak vznikla v roce 2003 jako projev studia starodávných tibetských liturgií, kterému se dlouhodobě věnovali všichni členové projektu. Kromě svých hlasů používají nástroje jako dungkar (trubka z obrovské lastury), dungchen (tři metry dlouhá trouba), damaru (buben z lidské lebky) nebo kangling (trubka z lidské stehenní kosti).

Bez ohledu na spirituální kontext je hudba Phurpy masivní, ultrahluboký, minimalistický drone. Repress jedné nahrávky vydával Stephen O’Malley ze Sunn O))) na Ideologic Organ, jinak sublabelu Editions Mego, v roce 2012 uzavírali berlínský CTM festival a v létě 2017 ukázali na Brutal Assaultu, že death metal je hudba, která se pohybuje v relativně vysokých tónech.

Vū & XMTR jsou v Berlíně usazené projekty, které chystají společné elektroakustické vystoupení. A konkrétně Vū, jakožto alter ego Vince Gagliardiho (The Nent), není u nás po několika minulých vystoupeních neznámým pojmem. Nedávno rozjel i nové vydavatelství pod názvem Vūmantra.