Tato akce již proběhla. Podívejte se na jiné blížící se akce.

PoiL & Junko Ueda (FR/JP) + Loops of Decay (CZ)

5.10.2021 19:30 v Punctum - Krásovka

Jednota uvádí:

Progově velkolepé plochy i mathová rozlámanost, syrovost lidové hudby i sofistikovanost: to je společný projekt kapely PoiL s Džunko Uedou, který v Punctu představí chystané album. Večer otevře Matěj Kotouček jako Loops of Decay s tribálně synkopovaným DJ setem na míru.

PoiL + Junko Ueda

Spojení francouzského avant-rocku PoiL a japonské hudebnice Džunko Uedy rozhodně nepatří k těm samozřejmým. První jmenovaní navazují na bohatou tradici frankofonního avant-progu, ať už mluvíme o Magmě („zeuhl“) nebo Univers Zero a Art Zoyd („rock in opposition“), kterou koření novějšími mathrockovými postupy. Klidně můžeme zmínit i paralely se Sleepytime Gorilla Museum nebo Guapo. Naproti tomu Džunko Ueda oživuje japonské tradice přednesu eposů za doprovodu loutny sacuma-biwa a její vokální projev vychází z buddhistických hymnů šómjó, které dlouho studovala. Vedle toho má za sebou řadu kolaborací a specializuje se na interpretaci japonského skladatele Tórua Takemicu.

Základem společného projektu jsou japonské zpěvy, které už Ueda v minulosti interpretovala, logicky ale v mnohem dynamičtějším pojetí. Virtuózní basa hostujícího Benoita Lecomteho z Ni hypnoticky bublá, bicí rytmus zároveň staví i narušují, kytara a klávesy se drží vlastně v pozadí: místy vystupují zeuhlové rituály, jindy až nowavové štěky nebo pro změnu subtilní linky jak od osmdesátkových King Crimson, někdy dokonce klávesy připomínají kvílející raveové synťáky. Spolu s kapelou přitom pořád vypráví hypnotický hlas Džunko Uedy a její biwa, které do cizorodého kontextu překvapivě bezproblémově zapadají. Výsledný dojem? Rozsáhlé eposy, které dokážou být skutečně velkolepé, ale dokonale zvládají i klidnější pasáže.

https://poil.bandcamp.com/track/dan-no-ura

Loops of Decay (DJ set)

Pod hlavičkou Loops of Decay vystoupí Matěj Kotouček, který je nedílnou součástí brněnského kolektivu AVA, skupiny Bastl Instruments / Noise Kitchen a labelu Nona Records. Můžete ho znát také z audiovizuálního projektu Sky to Speak nebo šamanských Thistle. Jeho DJské sety, ve kterých často pracuje s fyzickými nosiči, míří spolehlivě mimo konvence a ještě spolehlivěji k vytržení: krautrockový groove si podává ruku s komplexně synkopovanými rytmy, západní alternativa se světovými tradicemi, aby se vše smísilo a uteklo zkratkovitým popisům.

https://soundcloud.com/sky-to-speak/loops-of-decay-orange-pink-felt-live

Jednota tentokrát: ][, Cáry mlhy, Letmo Productions, MarastMusic, Punctum

Podobné akce