Tato akce již proběhla. Podívejte se na jiné blížící se akce.

Prague Sounds 2023 ✦ Alva Noto & Ensemble Modern: Xerrox, Vol. 4

8.11.2023 20:00 v Veletržní palác

Průkopník elektronické hudby a vizuálního umění 𝑨𝒍𝒗𝒂 𝑵𝒐𝒕𝒐 spojuje síly s předním evropským souborem soudobé hudby 𝑬𝒏𝒔𝒆𝒎𝒃𝒍𝒆

𝑴𝒐𝒅𝒆𝒓𝒏, aby společně vytvořili jedinečné audiovizuální provedení ambientního díla Xerrox Vol.4.

Představení v dvoraně Veletržního paláce slibuje multimediální pastvu pro smysly a pohlcující audiovizuální zážitek. Nenechte si ujít představení na pomezí koncertu a umělecké instalace.

Německý skladatel Carsten Nicolai (aka Alva Noto) patří již dlouho k předním umělcům elektronické hudby a vizuálního umění. Spolupracoval například s Ryuichim Sakamotem (s nímž napsal soundtrack k filmu The Revenant), Michaelem Nymanem, Blixou Bargeldem a Iggym Popem. Vytvořil také remixy pro Björk a Johna Calea. Jeho sólové počiny se řadí k nejsofistikovanější elektronické hudbě poslední doby. Výjimkou není ani skladba Xerrox - Vol. 4 z roku 2020, kterou však na Prague Sounds nepředstaví sólově, ale ve spolupráci s nejznámějším evropským orchestrem soudobé hudby Ensemble Modern.

https://www.youtube.com/watch?v=QFVapwBQv_M

Xerrox - Vol. 4 je poslední (a předposlední) částí pětidílné série, která začala v roce 2007. Alva Noto v ní experimentuje s myšlenkami digitálního opakování zdrojového materiálu a manipulace se zvukovými fragmenty. Právě tato poslední část je vnímána oproti předchozím jako posluchačsky přístupnější. Obsahuje čtrnáct skladeb, které vytvářejí ambientní harmonický tok vrstvených elektronických zvukových textur, teplých smyčců a jemných klavírních partů přerušovaných hlubokými basy. „Pro mě je série Xerrox jakousi cestou,“ říká samotný Nicolai. Jeho slova nikdy nebyla tak patrná jako v této nejnovější inkarnaci, v celé její uhrančivé, hypnotické kráse.

Představení Xerrox - Vol. 4 slibuje multimediální pastvu pro smysly, v níž se spojí elektronika, akustické nástroje a vizuální a světelné instalace, aby vytvořily pohlcující audiovizuální zážitek. Jako umělec, který vystupoval i vytvářel instalace v prostorách, jako je Tate Modern, newyorský Guggenheim nebo benátské Bienále, najde Alva Noto jistě inspiraci i v prostorách pražského funkcionalistického Veletržního paláce, kde se nachází sbírka moderního umění Národní galerie a který je tak pro tento koncert jako stvořený.

„Podoba čtrnácti skladeb z Xerrox – Vol. 4 je sama o sobě zázrakem... vznešeným a tajemným... vrstvy a další vrstvy splývajícího tepla a chladu.“ Loud and Quiet

„Ensemble Modern jsou bezkonkurenční specialisté na soudobou hudbu.“ Guardian

Program Prague Sounds 2023
https://praguesounds.cz/cs/program
Poslechněte si festivalový playlist
https://spoti.fi/45uCaT6