Tato akce již proběhla. Podívejte se na jiné blížící se akce.

SIGH, LASTER - Praha

9.11.2023 19:00 v Underdogs

30 let strašení z Východu

Když se mezi undergroundovými maniaky řekne jméno SIGH, padají přídomky jako kult nebo legendy. Vystrčíme-li hlavu z undergroundu, povědomí bude asi ve stylu ‘ta divná kapela z Japonska, co hraje avantgardní black metal.‘ Obě názorové větve jsou správné.

SIGH vznikli na přelomu let 1989 a 1990 a jejich mistrovský debut „Scorn Defeat“ byl nahrán pro Euronymův label Deathlike Silence Productions, takže hned od svých začátků byli jedním z nejzásadnějších exportních artiklů v zemi.

Jejich hudba ale není klasický black metal. Silnou měrou v jejich zvuku promlouvá temné okultní heavy (kapela jako Celtic Frost), především ale podivnost, psychedelie, avantgarda a eklektická směsice různých stylů hozených do experimentálního hávu, ač z hudby prolézají jejich oldschool kořeny. Přes to vše, i dnes po 30 letech SIGH zůstávají vitální, o čemž přesvědčují poslední deskou „Shiki“.

Ta obsahuje nejtěžší a nejtemnější materiál za několik posledních let, ačkoli je na albu použita celá řada nástrojů, které mu dávají další texturu, dynamiku i atmosféru. Však i slovo ‚Shiki‘ má v japonštině různé významy: čtyři roční období, čas umírání (tyto dva jsou pro Sigh zásadní), dirigování orchestru, obřad, motivaci, barvu.

Speciáním hostem turné budou experimentující atmo blackers LASTER z holandského Utrechtu.