Tato akce již proběhla. Podívejte se na jiné blížící se akce.

Sonitus #43: odbo oqpo (IT/SL) + FYI (CZ)

12.10.2021 19:30 v Punctum - Krásovka

Na 43. dílu koncertní řady Sonitus vystoupí v Punctu nejsymetričtější kapela na světě – volně improvizující trio odbo oqpo, kde s dechy a elektronikou Paola Pascola a modulárem Alberta Novella bloumá zvukovými krajinami bubeník Vid Drašler.

odbo oqpo (IT/SL)

V tělese odbo oqpo se potkávají dlouhodobí spolupracovníci Alberto Novello a Paolo Pascolo s vycházející hvězdou slovinské scény, bubeníkem Videm Drašlerem. Všichni tři hráči přitom mají rozsáhlé zkušenosti z různých kontextů. Alberto Novello (nebo také JesterN) využívá staré analogové syntezátory, které při zachování jejich omezení zasazuje do nových kontextů. Má za sebou řadu rezidencí a instalací, spolupracoval s umělci formátu Alvina Luciera, Evana Parkera nebo Davida Behrmanna. Ve své akademické kariéře zkoumá vztah mezi světlem a zvukem. Paolo Pascolo je primárně flétnista a saxofonista, který za sebou má vedle rozsáhlé scénické tvorby také kolaborace třeba s Peterem Brötzmannem, Philem Mintonem nebo Saadet Türköz. Bubeník Vid Drašler za sebou má celou řadu projektů na slovinské jazzové a improvizační scéně, mezi spolupracemi vyniká ta s legendární vokalistkou Lindou Sharrock.

Jejich hudba připomíná zvídavé bloumání, které namísto cíle definuje trpělivost až úcta k jednotlivostem kolem cesty. Pascolo a Novello sochají sonické artefakty, mezi kterými kreslí spojnice úžasné Drašlerovy bicí. Starší koncertní nahrávky s touto specifickou kombinací nástrojů jsou porůznu hravé, zamyšlené i freejazzově rozjeté, loňské eponymní nahrávka tíhne více k plochám a rozjímání – nejde však o monolitický klid, při vší trpělivosti tu je místo na nepravidelnosti a úkroky stranou. Takřka vždy ale platí, že jsou odbo oqpo lehkonozí a nechávají svou dynamickou hudbou prosvítat ticho.

https://jestern.bandcamp.com/album/odbooqpo
https://soundcloud.com/user-708151250

FYI - Sólový projekt v Praze žijícího slovenského producenta Martina Nábělka, který experimentuje na hranicích modulární syntézy a netradičních zvukových přístupů. Nábělek je členem kazetového mikrolabelu Antimother, kde společně s improvizátorem a trumpetistou Petrem Vrbou založil duo BOYSE a vydal album Kinokoragú. Zabývá se také 3D animací.

https://antimother.bandcamp.com/album/so-it-goes-orignal-soundtrack

Vstup: 150 CZK