Tato akce již proběhla. Podívejte se na jiné blížící se akce.

Sonitus #46: Budokan Boys (US) + Umbra (RS)

11.11.2021 19:30 v Punctum - Krásovka

Už 46. edice naší domácí série Sonitus představí dvojici rovnocenných interpretů, za které tak trochu vděčíme platformě SHAPE a pražskému labelu Baba Vanga. Srbský projekt Umbra navodí svou experimentální gotikou slavnostně ponurou atmosféru, na kterou poté duo Budokan Boys naváže právě tak temným, ale zároveň jízlivě humorným popem.

Budokan Boys (US)

„Hudba světa, který se rozpadá.“ Duo Jeff T. Byrd – Michael Jeffrey Lee vzniklo na poslední chvíli kvůli poloimprovizovanému koncertu v New Orleans, díky okamžitému porozumění obou osobností ale už funguje skoro deset let. Budokan Boys za sebou mají tři alba – pro náš kontext je zajímavé druhé Dad Is Bad na pražském labelu Baba Vanga – a chystají čtvrté. Aktuálně sídlí v Berlíně a pro letošní rok byli vybráni do programu SHAPE.

Budokan Boys jsou v principu pop – jedovatý, podivný, chytlavý a velmi americký. Byrdovy synťáky si půjčují napříč styly a dekádami od blues přes rock a no wave po osmdesátkovou romantiku, vždycky z toho ale vyjdou skladby, které jsou spíš smutné než nostalgické, retro nikoli věrné, ale uhýbavé a pokroucené. Texty spisovatele Leeho jsou jakousi fantaskní gotikou, která je porůznu brutální, bizarní a tragická. Jejich živá vystoupení jsou ceněná kvůli komickému rozměru i divadelnímu přesahu. Neexistující levobočci The Residents. Odpověď na nevyslovitelnou otázku, co by se stalo, kdyby spolu měli David Lynch a Frank Zappa dítě.

https://www.budokanboys.club/
https://babavanga.bandcamp.com/album/dad-is-bad

Umbra (RS)

Marija Balubdžić se na jednu stranu pohybuje v akademickém prostředí kolem elektroakustické hudby, na druhé vystupuje v bělehradském drag kolektivu Efemerne konfesije. Její projekt Umbra, součást platformy SHAPE v roce 2018, pak ukazuje, že intelektuální snahy a čirá zábava vůbec nemusí být v rozporu. Debut Unglued (2018, opět Baba Vanga) mísí zasmyčkovanou synťákovou gotiku s vokálními experimenty, ale také úplně opouští rytmické a melodické základy a věnuje se jakémusi elektronicko-jeskynnímu vzývání. Současnější tvorba, jak ji zachycuje kanál United We Stream Balkan, naznačuje větší příklon k popu i zvukově bohatší kompozice.

https://babavanga.bandcamp.com/album/unglued
https://www.youtube.com/watch?v=2KHiYhquptY&ab_channel=UnitedWeStreamBalkan