Tato akce již proběhla. Podívejte se na jiné blížící se akce.

Sonitus #66: Kazuhisa Uchihashi + Obelisk of Light

15.6.2023 19:30 v Punctum - Krásovka

Další edice naší domovské série představí japonského kytaristu, který nebude hrát na kytaru, a českého kytaristu, který bude hrát na kytaru tak, aby nezněla jako kytara.

Učihaši Kazuhisa se na poli volné improvizace pohybuje přes třicet let. Jeho kořeny vyrůstají z plodné japonské scény devadesátých let, kde se mísila freejazzová zběsilost, hypnotická psychedelie a ryzí experiment. Vedle vlastní formace Altered States stojí za zmínku účast na několika albech zásadního uskupení Ground Zero pod vedením Jošihideho Ótoma, kde naplno vynikla specifická výbušnost Učihašiho virtuózní hry na kytaru. Kromě stálých formací se podepsal pod celou řadou nahrávek s osobnostmi formátu Freda Fritha, Ruins nebo Senyawy. Snad nejzásadnějším setkáním však bylo to s Hansem Reichelem. Německý experimentátor a vynálezce přivedl Učihašiho ke svému daxofonu, kurióznímu idiofonickému nástroji, který zpravidla zní jako vokálně-instrumentální ansámbl z futuristického baru v imaginaci Davida Lynche. Ten se záhy stal nepostradatelnou součástí jeho arzenálu a základem řady kolaborací i sólových desek. V Punctu Učihaši představí set založený právě na tomto nástroji.

https://innocentrecords.bandcamp.com/
https://www.youtube.com/watch?v=HYSIY0CYT88

Jméno Obelisk of Light jako by bylo pořád spjaté s extatickým, až newageovým kytarovým dronem z počátků projektu. Poslední roky ale autor projektu Jan Kašpar (též Raw Deal nebo Sítě) přichází s cizejším zvukem, který působivý, ale často předvídatelný žánr kytarového ambientu zdařile aktualizuje. Dnešní Obelisk of Light je trip v hyperrealitě, kde jako by z proudu zvuku odletovaly plastové střípky a zanechávaly za sebou pestrobarevné stopy. Výsledek je přitom pořád přístupný a základem je pořád kytara, jen silně procesovaná.

https://soundcloud.com/obelisk_of_light

Vstup: 200–300 CZK

Sonitus je nepravidelná nežánrová série prostoru Punctum.

Akce probíhá za podpory Ministerstva kultury ČR.