Tato akce již proběhla. Podívejte se na jiné blížící se akce.

Sonitus #68: Yann Gourdon [France, La Nòvia] + Flashing Astraptes

28.6.2023 19:30 v Punctum - Krásovka

Jarní sezónu v rámci série Sonitus uzavřeme, jak jinak, dronem. Český debut si odbude niněrista Yann Gourdon z kolosálních dronujících krautrockerů France, protikladem jeho divoké monotónnosti bude rozjímavý vícekanálový set domácího projektu Flashing Astraptes.

Francouzská alternativní scéna bývá trochu stranou hlavního zájmu, právě díky jisté zapadlosti ale často nabízí specifickou a působivou hudbu. Jedním z jejích pozoruhodných zákoutí je drone/folková enkláva kolem kapely France a labelu La Nòvia. A jedním ze zásadních aktérů v této skupině je niněrista Yann Gourdon, který si dá v Punctu českou premiéru.

Gourdonova sólová tvorba stojí na povědomých principech, které jsou extrémně efektivně využité. Nekonečné plochy a výboje mechanizované niněry stahují do stavu opojného pohlcení zvukem. Jde o ryzí drone, zároveň ale vyvrací veškerá klišé o statickém nebo relaxačním žánru. V Gourdonově hudba je divokost lidových tanců, koneckonců hudebník vychází primárně z francouzské folkové scény, zejména z domovského regionu Auvergne, která nemá daleko k radostné zběsilosti dud a někdy dokonce upomíná na krajanku Golem Mecanique, u níž mívá niněrový drone blízko k black metalu. Monotónnost tu není pozvánku k meditaci, ale katalyzátorem psychedelie – nebo, jak říká Gourdon sám, omámeného stavu v opilosti jako na venkovských slavnostech.

https://ygourdon.bandcamp.com/album/continuum
https://wearethreefour.bandcamp.com/album/yann-gourdon

Flashing Astraptes je droneový projekt Daniela Nultyho, rodáka z Liverpoolu a zvukového mistra Puncta, který jinak vystupuje s kutilsky psychedelickými projekty Myst K. nebo Mint Mountain Observatory. Nultymu je vlastní špinavá estetika, maximalistický setup a překvapivě výrazné melodie, tentokrát ale půjde především o vícekanálové droneové rozjímání.

https://soundcloud.com/mint-mountain/sets/aug21-wip-inc-1

Vstup: 200–300 CZK

Sonitus je nepravidelná nežánrová série prostoru Punctum.

Akce probíhá za podpory Ministerstva kultury ČR.