Tato akce již proběhla. Podívejte se na jiné blížící se akce.

Sonitus #71: Guionnet & Murayama + Paulová & Bilan Jr. hrají Kukal Moiseevu a Freye

20.10.2023 19:30 v Punctum - Krásovka

Třetí říjnový večer v rámci Sonitu bude lehce netradiční žánrově i tím, že proběhne čistě akusticky. Klasici Seijiro Murayama a Jean-Luc Guionnet představí své pojetí klidné improvizace, zatímco druhá část večera bude patřit současné tiché kompozici: Anna Paulová (klarinet) a Ladislav Bilan Jr. (vibrafon) provedou kompozici Calmness II mladé pražské skladatelky Darii Kukal Moiseevy a Paulová navíc zahraje klarinetovou verzi Toucher l’air od legendárního Jürga Freye.

Seijira Murayamu ani Jeana-Luca Guionneta není v improvizačním kontextu třeba dlouze představovat. Bubeník Murayama začínal s hudbou v sedmdesátých letech a vystupoval s kultovní kapelou Fushitsusha Keijiho Haina i s A.N.P. dalšího klasika KK Nulla. Jeho pozdější evropská kariéra je ovšem v mnohém pravým opakem hlučným začátků. Murayamovy bicí často jen jemně šumí, o zřetelné rytmy je nouze a jednotlivé údery v ticha takřka zvoní. Ve spojení s nekonvenčním zpěvem a dalšími vokálními projevy přitom hudebník dokáže vytvářet subtilní zvukové tapiserie. Saxofonista Guionnet pak do jejich souhry přináší bohaté, často lehce disharmonické témbry. Guionnet studoval konkrétní hudbu u Iannise Xenakise, na festivalech po celém světě hrává na historické varhany, především jde ovšem o vynikajícího improvizujícího saxofonistu s bezpočtem kolaborací. Ve spolupráci s Murayamou je to často on, kdo vede vývoj setů, ať už jde o syrovější pulzy nebo o úžasně jemné, ale nikoli líbivé plochy.

https://www.jeanlucguionnet.eu/
https://www.youtube.com/watch?v=r3Qjdm2XzNU

Anna Paulová bývá označována za nejlepší současnou českou klarinetistku, získala řadu českých i světových ocenění a vystupovala jako sólistka s řadou domácích a zahraničních orchestrů. Její záběr zahrnuje především české skladatele 20. a 21. století, ale interpretuje také třeba Mozartův klarinetový koncert. Je členkou Prague Quiet Music Collective. Bicista Ladislav Bilan Jr. pochází z hudebnické rodiny a už ve 13 letech se stal nejmladším členem Moravské filharmonie Olomouc. V roce 2014 byl v náročné soutěži vybrán ke spolupráci s Českou filharmonií, dnes vystupuje s řadou významných českých orchestrů a dokončuje studium u Ludwiga Alberta. Společně provedou skladbu Calmness II pro klarinet a vibrafon od mladé pražské skladatelky Darii Kukal Moiseevy, kde autorka pracuje s jemnými témbry a nechává je postupně rozpojovat ve zcela průzračné, ale nikdy banální snové krajině. Paulová kromě toho zahraje klarinetovou adaptaci skladby Toucher l’air od Jürga Freye, člena pro „tichou hudbu“ zcela zásadního uskupení Wanderweiser: subtilní melodické fráze na samé hranici ticha.

https://www.pkf.cz/anna-paulova
https://ladislavbilan.com/
https://www.facebook.com/dariamoiseeva.composer
https://elsewheremusic.bandcamp.com/.../lair-linstant...

Vstup: 200–300 CZK

Sonitus je nepravidelná nežánrová série prostoru Punctum.
Akce probíhá za podpory Ministerstva kultury ČR.