Tato akce již proběhla. Podívejte se na jiné blížící se akce.

Sonitus #73: Gareth Davis hraje Karlheinze Stockhausena a Rolanda Dahindena

7.12.2023 19:30 v Punctum - Krásovka

Poslední Sonitus roku 2023 bude věnovaný moderní kompozici v provedení renomovaného klarinetisty Garetha Davise. Za doprovodu elektroniky, kterou zajistí Mikuláš Mrva (Stratocluster, Michael Jackson Pollock), zazní dvě skladby, Solo für ein Melodieinstrument mit Rückkopplung od Karlheinze Stockhausena a Theatre of the Mind Rolanda Dahindena.

Špičkový britský basklarinetista Gareth Davis se pohybuje v celé řadě kontextů od soudobé kompozice po darkambientní underground (od Ostravských dnů po label Miasmah). Díky své přizpůsobivosti – nedělá mu problém interpretovat nejnáročnější skladby, improvizovat či integrovat elektroniku – je oblíbeným partnerem skladatelů formátu Bernharda Langa nebo Rolanda Dahindena, ovšem na kontě má také řadu autorských nahrávek, zpravidla s osobnostmi typu Machinefabriek, Scanner, Elliott Sharp nebo Aidan Baker, kde vyniká jeho cit pro trpělivé a komplexní ohledávání zvuku v potemnělých meditacích.

Roland Dahinden – Theatre of the Mind
Ve zvukově-prostorovém procesu se rozvíjí pět vět, které se vrství na základě aditivního principu. Dva hlavní zvukové subjekty jsou vůči sobě v ambivalentním vztahu a nestále se proměňují. Znovu se vynořující zvukové subjekty jsou si podobné a přece odlišné, změna probíhá ustavičně. Vzpomenout si na už známé tvary je během představení stále obtížnější, prakticky nemožné.

Karlheinz Stockhausen – Solo für ein Melodieinstrument mit Rückkopplung
Skladbu Solo für ein Melodieinstrument mit Rückkopplung (Sólo pro melodický nástroj se zpětnou vazbou) napsal Karlheinz Stockhausen pro libovolný melodický nástroj a elektroniku mezi lety 1965-1966 na objednávku japonské veřejnoprávní vysílací společnosti. V její původní verzi byly k provedení potřeba páskové smyčky různých délek. V sedmdesátých letech bylo na Sonologickém institutu Královské konzervatoře v nizozemském Haagu vyvinuto speciální zařízení na míru pro realizaci této skladby, které ovšem nebylo možné zapůjčit pro provedení na jiných místech. Skladba se tedy dočkala větší pozornosti až s příchodem počítačové hudby počátkem devadesátých let.

Sonitus je nepravidelná nežánrová série prostoru Punctum.

Akce probíhá za podpory Ministerstva kultury ČR.

Podobné akce