Tato akce již proběhla. Podívejte se na jiné blížící se akce.

Sonitus #74: Isabelle Duthoit & eRikm: SunDog + Válek & Merta & Tarnovski: Metal

25.2.2024 19:30 v Punctum - Krásovka

První Sonitus roku 2024 uvede dvě mimořádné sestavy zkušených experimentátorů. Isabelle Duthoit a eRikm vytvářejí jako SunDog subtilní, ale neposednou hudbu, která stírá hranice mezi hlasem a elektronikou, Petr Válek, Ondřej Merta a Jára Tarnovski si hrají s kovem, potažmo Válkovými kinetickými sochami a dalším krásným haraburdím.

///

Jak Isabelle Duthoit, tak eRikm patří ke stálicím francouzské i evropské experimentální a improvizační scény. První jmenovaná – můžete si pamatovat její tour de force na Alternativě 2021 s NYX – dovedla rozšířené vokální techniky do extrémních poloh, ve kterých se dá slyšet vše od jemného šustění listí a bublání synťáků přes skřehot dravých ptáků po nefalšovaný řev. Ten druhý – kolaborace: Thurston Moore, Luc Ferrari aj. – je vyhlášený turntablista, mistr rozkladu a střihu, jeho záběr ale zahrnuje i vizuální umění a nejrůznější elektroniku, která je klíčová právě v projektu SunDog. Toto jejich setkání, jak je zachycuje nahrávka Col des Tempètes, operuje v přemítavém módu jakéhosi rádiového vysílání z jeskyně. Elektronika s hlasem se proplétají až splývají v abstraktní tapisérii, která je právě tak nevyzpytatelná jako hypnotická.

https://cronica.bandcamp.com/album/col-des-temp-tes

Kutilská, nekompromisní a vždy osobitá tvorba Petra Válka je dnes už světovým fenoménem, kterému se daří oslovovat lidi zcela mimo experimentální hudbu. Právě jeho kinetické sochy a další kovové – ale i dřevěné a kožené – objekty tvoří základ alba a performance Metal, kde ho doplňují Ondřej Merta (Bastl Instruments) a Jára Tarnovski (Gurun Gurun). Už nahrávka nabízí členitý svět mechanických šumů, šramotů, vrzání a úderů, v živém provedení navíc budou vidět fascinující nástroje i proces, kterým zvuky vznikají.

https://flamingpines.bandcamp.com/album/metal

///

Vstup: 200–300 CZK

Sonitus je nepravidelná nežánrová série kolektivu Punctum, která v roce 2024 probíhá za podpory Ministerstva kultury ČR a Městské části Praha 3.

Podobné akce