Tato akce již proběhla. Podívejte se na jiné blížící se akce.

Sonitus x o_u x Dissent Odds: Ale Hop + Luctus

28.10.2023 19:30 v Punctum - Krásovka

Peruánská hudebnice Ale Hop patří k zajímavým novým jménům posledních let. Její tvorba stojí na netradičním kytarovém zvuku, ze kterého formuje pozoruhodné struktury řídící se cizí, ale pevnou logikou. Vedle ní vystoupí duo Luctus s audiovizuálním vystoupením na téma smutku za mrtvé a fenoménu oplakávačů/plaček („vopleniki“). Pořádají společně Dissent Odds, o_u a Punctum.

(ENGLISH BELOW)

Hudebníků, kteří staví na transformaci dávno známého kytarového zvuku, je pěkná řádka. Peruánská umělkyně Ale Hop představuje zatím poslední článek v řetězu a její tvůrčí metoda se zakládá na procesování kytary různými syntezátory. Výsledkem bývá řezavý, jaksi strojový zvuk, který je sám o sobě na hraně brutality, ale veškeré výpady, zrnění, praskání a pískání si uchovávají stopy oné původní zemitosti, která dokáže být tak expresivní, i fragmenty jihoamerické melodiky. Alejandra Cárdenas Pacheco pak z tohoto materiálu sochá kompozice na míle vzdálené jakýmkoli tradicím, ovšem evidentně vedené vlastními pevně definovanými pravidly. Vydat se do elektronické divočiny Ale Hop znamená cestu plnou překvapení, na které se postupně dostaví jistota, že každý zákrut bude zajímavý. Není divu, že se hudebnice původně ze skvělého labelu Buh Records stává stálicí evropských superfestivalů (Le Guess Who?, Rewire atd.) a pochvalně o ní píše The Guardian. V Punctu vystoupí v české premiéře.

https://alehop.bandcamp.com/album/the-life-of-insects

Luctus je audiovizuální projekt, který vytvořili běloruský hudebník Andrei Dabrakou (aka Dissent Odds) a ruská multidisciplinární umělkyně a zpěvačka Naděžda Nazarova. Performance se zaměřuje na truchlení a speciálně roli oplakávačů/plaček („vopleniki“), jejichž projevy s sebou tradičně nesou specifickou intonaci. Dvojice pracuje se zpěvem inspirovaným lidovými tradicemi východní Evropy, procesovanou kytarou a elektronikou a vytváří smuteční prostředí, kde se jemné pasáže střídají s podivnými rytmy a groteskní temnotou.

https://soundcloud.com/iride-mybike/sets/lament-sketches
https://www.facebook.com/DISODDS/
http://nadianazarova.info/

Akce probíhá za podpory Ministerstva kultury ČR.

Grafiku vytvořil ~s (IG: @gut_nothing)