Tato akce již proběhla. Podívejte se na jiné blížící se akce.

Sophia Djebel Rose + Molero + Raoul Eden

9.2.2024 19:30 v Punctum - Krásovka

Jednota uvádí:

Venezuelský rodák Alexander Molero tvoří omamnou tropickou psychedelii, jeho přístup k ní si ovšem hraje se zrcadlením perspektiv. Inspirací jsou paradoxně evropské pohledy na Jižní Ameriku – Werner Herzog, Anton Goering, Victor Segalen. Jejich idealistické, exotizující nadšení Molero přetavuje v přiznané zvukové fikce, které nese čirá radost z objevování. Album s výmluvným názvem Ficciones Del Trópico skládá ze syntetických zvuků simulovaný prales. Vedle uhrančivě pulzujících arpeggií stojí (kvazi)organické zvuky – ptactvo, hmyz i andské flétny –, které prokreslují tušený obraz do hloubky, aniž by předstíraly autenticitu. Tangerine Dream a Popol Vuh si podávají ruce s Mikem Cooperem, jako současná paralela se nabízí Nikolaienko. Blažený, imaginativní eskapismus.
https://holuzam.bandcamp.com/album/ficciones-del-tr-pico

Francouzská písničkářka Sophia Djebel Rose je svou tvorbou přesně na křižovatce minimalistického šansonu a temného folku. Její skladby podmáznuté úspornou kytarou přitahují pozornost zpočátku možná nenápadně, ovšem při překročení určité hranice nelze ignorovat jejich silně uhrančivé kouzlo. Sophiin vtahující hlas je spíš rozvážný a v sametových hloubkách, často ho exponuje i do výšek upomínajících na gotické divy, aniž by se však ztratila v jejich patosu. Podobné balancování se šarmem a expresivností se zdá být často výsadou frankofonních umělců, inspirací jí jsou ovšem dle vlastních slov Emma Ruth Rundle, Anna Von Hausswolff, Nico nebo Catherine Ribeiro. Přidáváme ranou Marissu Nadler, Julie Byrne, či dokonce Buffy Sainte-Marie (Illuminations) kvůli oné uhrančivé, lehce okultní atmosféře.
https://sophiadjebelrose.bandcamp.com

Raoul Eden propadl hře na kytaru ve stylu amerického primitivismu podobně jako u nás Jakub Šimanský nebo jako jste tu mohli naživo vidět třeba u Gwenifer Raymond, Kadonnut Manner či Cama Dease (než ho uchvátil modulár). V Raoulově případě je ale u něj ještě navíc silný vliv indických rág a pak obecně arabské hudby, vedle kytary hraje též na sintir (tradiční severoafrickou basovou loutnu pokrytou kůží). Letos mu vyjde sólový debut Anima na americké značce Scissor Tail, se Sophií se u nás ale už dříve objevili se svým společným projektem An Eagle in Your Mind na pomezí pouštního blues a psychedelického rocku.
http://raouleden.com

Akce probíhá za podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hlavního města Prahy.